İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Ümit Özlale ile ilgili istifa ettiği iddiaları politika kulislerini hareketlendirdi.

Konuya ilişkin açıklama Genel Başkan Meral Akşener'den geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, parti buluşmaları kapsamında geldiği Erzurum'da partisinin il başkanlığına ziyaret gerçekleştirdi.

Akşener, İYİ Parti Erzurum Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak Canan Uçar'ı açıkladı.

“Erzurum'da bir kadın adayı büyükşehir belediye başkanı adayı olarak göstereceğiz” diyen Meral Akşener, İYİ Parti, Adana, Antalya, Samsun ve Erzurum'da kadınlarımızı büyükşehir belediye başkan adayı ve inşallah belediye başkanı seçilecek imkan dahilinde aday gösteriyor. Canan Hamının özelliği şu. Geçtiğimiz 2019 mahalli idareler seçimlerinde Palandöken Belediye başkan adayıydı. Yüzde 30'a yakın oy almıştı. Benim eskiden beri çalıştığım, atom karınca gibi arkadaşımızdır. Hayalleri gerçekleşmediği zaman 'küstüm ver misketlerimi' dememiş bir kızımız, bir arkadaşımızdır. Genellikle son dönemde siyasi partilerde bizim açımızdan söylemiyorum genelde şöyle bir durum oldu; 'hayaller şelale, şelaleden su içilemediği takdirde küstüm ver misketlerimi' deyip bir başka alanda yer bulabilmek için dönüp gittikleri yere en ağır, en çirkin tavırlarla saldıran bir yeni dil oluştu. Onun için Canan Hanım bu yönde bakıldığında gerçekten 'küstüm ver misketlerimi' demeden bir hayali gerçekleşmediyse tekrar kalkıp tekrar yola revan olan bir kardeşimiz. Kendi gençliğime çok benzetiyorum. Erzurum Büyükşehir Belediye başkan adaylığında tarih yazacak. İnşallah Erzurum Belediye başkanımız bir kadın olur ve Erzurum'a bir kadın eli değer ifadelerini kullandı.

ÜMİT ÖZLALE İSTİFA ETTİ Mİ?

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Ümit Özlale'nin istifa edeceğine dair sosyal medyada çıkan haberleri değerlendiren Akşener, şunları söyledi:

 Dijital medyada bir haber çıktı. Sayın Ümit Özlale ilgili. Ben şunu demişim, öbürü şöyle demiş, öyle olmuş, böyle olmuş, düzmece, yalan bir haber çıktı. Biz gerçekten yalan olduğunu düşündüğümüz bir konuyu sadece yalanladık ama oradan alıp bir başka bir medya kanalında Ümit Özlale'nin istifa edeceğine kadar iş götürülmüş. Bu konularla ilgili mahkemeye müracaat ettik. Biraz önce Ümit Özlale Bey ile görüştüm, o da yalanlıyor.

Diyarbakır Barosu’ndan nefret içerikli paylaşımlarla ilgili suç duyurusu Diyarbakır Barosu’ndan nefret içerikli paylaşımlarla ilgili suç duyurusu

 Ümit Özlale, ilk defa 5 ay evvel 'Ben İzmir'i çok seviyorum. İzmir'den aday olmak istiyorum' diyen kişidir. İlk önce o istedi. İzmirli arkadaşlarımızla, genel merkezimizle konuştuğumuzda da ilk önce aday olan, yola revan olan çalışan bir kardeşimiz. Kendisinin söylediği şu; diyor ki 'Ben İzmir'de uzun zamandır çalıştığım için, her bir İzmirliye ulaşmaya gayret ettiğim için, kimseyle kavga etmeden projelerimi anlattığım için, yerel yönetim dışında herhangi bir cümle sarf etmediğim için, kimseye düşmanlık, kötülük eden bir dille konuşmadığım için ciddi bir mesafe aldım. Dolayısıyla bazılarını rahatsız etti bu iş. Bu bir operasyondur.

Böyle bir durum yoktur. Ben kendi adıma partimiz bu tür operasyonel davranış biçimlerine alıştı. Hele ben genel başkan olarak bu konuda yani böyle bir tecrübe Türkiye'de yok. Sayın Cumhurbaşkanında bile yok bendeki tecrübe, bu operasyonel işlemlere dair.

Bir 28 Şubat geçirdik, bir Susurluk geçirdik, geçirdik baba geçirdik. Ben alışkınım. Ama korkunun ecele faydası yoktur. İYİ Parti bu seçimlerde hür ve müstakil kararıyla Türkiye genelinde kimsenin beklemediği bir sonuç alacaktır ve kuruluş ayarları çerçevesinde 2028'de İYİ Parti hem iktidar olacak hem de işaret ettiği kişi cumhurbaşkanı seçilecektir. Dolayısıyla bu tür ucuz operasyonlar, ucuz davranışlar, ucuz, yalan iftiralar bize herhangi bir tesirde bulunmaz.

Editör: Selda Manduz