Van Emek ve Demokrasi Platfomu, Hakkari Belediye Eşbaşkan Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyım atanmasını protesto etmek için Perihan AVM'den Sanat Sokağı'na meşaleleli yürüyüş düzenlemek istedi.

Van Valiliği'nin beş günlük eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, yürüyüşün başlayacağı AVM'yi ablukaya aldı. AVM'nin bulunduğu sokağın giriş çıkışı polis tarafından kapatıldı.

'KAYYIMLAR HUKUKSUZ AKP HAKSIZ'

Artı Gerçek’ten Şenol Bali’nin haberine göre, AVM'de toplananların dışarı çıkmasına izin verilmezken, polis dışarıda toplanan gruplara da dağılmaları yönünde anonslar yaptı.

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasını protesto eden halk, 'berxwedan Jiyane (yaşama direnmektir), 'kayyımlar gidecek halk kalacak', 'kayyımlar hukuksuz AKP haksız' sloganları attı.

'DEMOKRASİ TÜMDEN RAFA KALDIRILDI'

Ardından polis ablukası altında açıklama yapıldı. Van Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Eğitim Sen Van Şube Eşbaşkanı Murat Atabay okudu. Atabay, "Hakkari Belediyesine kayyım atanması halk iradesine darbedir. Biliyoruz ki, bu girişim ülkede demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır. Binlerce insanın oylarını alarak yüzde 48.92 ile seçilen DEM Partili Hakkâri Belediye Eşbaşkanının, atanmış bir İçişleri Bakanı tarafından görevden alınarak yerlerine, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin partili valilerini kayyım atamak kırıntıları kalan demokrasiyi tümden rafa kaldırmaktır" dedi.

"Vergi paketinin tamamının sızmasının arkasında Mehmet Şimşek'ten memnun olmayan AKP'liler var" "Vergi paketinin tamamının sızmasının arkasında Mehmet Şimşek'ten memnun olmayan AKP'liler var"

'SİVİL DARBE ZİHNİYETİ'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamasına tepki gösteren Atabay, "İçişleri Bakanı’nın açıklaması, selefi olduğu İçişleri Bakanının, 'mahkeme kararını bekleyemezdik' söyleminin tekrarı ve asgari demokrasi ilkelerinin ayaklar altına alındığının itirafıdır. Açıklama ortada hukuki bir sürecin değil, siyasi bir darbenin olduğunu göstermektedir. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı birkaç gün önce 'en çok darbeye maruz kalan bir iktidarız' derken sürçü lisan etmiş olsa gerek. Çünkü demokrasiye ve temel hukuk ilkelerine en çok darbe gerçekleştiren, üçüncü kayyım dönemi ile halk iradesini en çok gasp eden iktidar ve parti olarak kendileri tarihe geçmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhurbaşkanı ve partisinin kararlarının, halkın iradesinden üstün görülmesi sivil darbe zihniyetinin devamıdır" diye konuştu.

'KAYYIM ZİHNİYETİNİN SONUCU YOLSUZLUKLAR, BOŞ KASALAR, JAKUZİLİ ODALAR'

Seçilenlerin yerine kayyım atamanın olağan hale getirildiği bir rejim inşa edilmek ve normalleştirilmek istendiğini dile getiren Atabay, "Geçtiğimiz iki dönemde kayyım atanan yerel yönetimlerde ortaya çıkan zararın, yolsuzlukların, şatafatın, geriye bırakılan çarşaf çarşaf borçların, boşaltılan kasaların, jakuzili odaların kayyım zihniyetinin sonucu olduğunu biliyoruz. Çünkü en temel hukuk normları ayaklar altına alınarak belediyelere atanan kayyuımlar kendilerini herhangi bir ilkeye, denetime, hukuki ve ahlaki kurala tabi görmemektedirler. Haliyle kayyIm atayarak geçmiş dönemdeki yolsuzluklar mı kapatılmak isteniyor sorusu akıllara gelmektedir" dedi.

'SEÇİLMİŞ BAŞKAN GÖREVİNE İADE EDİLSİN'

Hakkari halkının yanında olduklarını belirten Atabay, "Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; halk iradesine vurulan bu darbeden derhal vazgeçilmelidir. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle halkın iradesinin gasp edilmesine son verilmelidir. Seçilmiş Hakkâri Belediye Eşbaşkanı serbest bırakılarak derhal görevine iade edilmelidir" diye konuştu.

Atabay'ın ardından Baro Başkanı Sinan Özaras, DEM Van milletvekili Mahmut Dündar, DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt ve ÖHD Eş Genel Başkanı Ekin Yeter birer konuşma yaparak Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki gösterdi.

Editör: Selda Manduz