Yılmaz Erdoğan, 4 Kasım 1967 tarihinde Hakkari'de doğdu. İlk ve ortaokulu Hakkari'de, liseyi Ankara Aydınlıkevler Lisesi'nde tamamladı. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni kazandı ancak lisans öğrenimini yarıda bırakıp Ferhan Şensoy'un Nöbetçi Tiyatro kadrosuna katılmayı tercih etti.

Erdoğan, tiyatro kariyerine 1988 yılında Nöbetçi Tiyatro'da başladı. Bu tiyatroda "Beş Kişilik Şehir", "Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı", "Keşanlı Ali Destanı" gibi oyunlarda rol aldı. 1994 yılında, Ferhan Şensoy ile birlikte "Beşiktaş Kültür Merkezi"ni (BKM) kurdu. BKM'de "Olacak O Kadar", "Umut Taksi", "Küçük Esnaf" gibi birçok başarılı televizyon dizisi ve sinema filminde rol aldı, senaryo yazdı ve yönetti.

Kalben adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı Kalben adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı

Erdoğan, oyunculuk ve senaryo yazarlığının yanı sıra, şair ve yönetmen olarak da başarılı çalışmalara imza attı. 1994 yılında, "Benimle Oynar mısın?" adlı şiir kitabını yayınladı. 2001 yılında, "Vizontele" adlı filmi yönetti ve senaryosunu yazdı. Film, gişede büyük bir başarı elde etti ve Erdoğan'a birçok ödül kazandırdı.

Erdoğan, kariyeri boyunca birçok ödüle layık görüldü. 1995 yılında, "Benimle Oynar mısın?" adlı şiir kitabı ile "Orhan Kemal Roman Armağanı"nı kazandı. 2002 yılında, "Olacak O Kadar" dizisi ile "Altın Kelebek Ödülleri"nde "En İyi Komedi Dizisi" ödülünü kazandı. 2004 yılında, "Vizontele" filmi ile "Sadri Alışık Ödülleri"nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı.

Erdoğan, Türk sineması ve tiyatrosunda önemli bir yere sahip olan başarılı bir sanatçıdır. Kariyerinde elde ettiği başarılar, onun yeteneği, çalışkanlığı ve profesyonelliği ile doğru orantılıdır.

ERDOĞAN'IN SANAT DÜNYASINA KATKILARI

Yılmaz Erdoğan, Türk sineması ve tiyatrosuna birçok önemli katkıda bulunmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır:

**Olacak O Kadar" ve "Vizontele" gibi başarılı televizyon dizileri ve sinema filmleri ile Türk halkının beğenisini kazanmıştır.

**Küçük Esnaf" gibi komedi filmleriyle Türk sinemasında yeni bir çığır açmıştır.

**Benimle Oynar mısın?" adlı şiir kitabı ile Türk şiirine yeni bir soluk getirmiştir.

Erdoğan, Türk sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan başarılı bir sanatçıdır. Kariyerinde elde ettiği başarılar ve sanat dünyasına yaptığı katkılar ile, Türk halkının hafızasına kazınmıştır.

Editör: Selda Manduz