Seçimi kazandıktan sonra ilk icraatı belediye binasına "hadisli tabela" asmak olan YRP'li Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Mehmet Akpınar, kayınbiraderini başkan yardımcısı olarak atadı.

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimlerden önce yaptığı bir açıklamasında, kazandıkları belediyelerde yapacakları ilk işin, belediye binasının giriş kapısına İslam peygamberi Muhammed'in hadisi olan "Rüşvet alan da veren de mel’undur" yazılı tabela asmak olacağını duyurmuştu.

Erbakan, sözlerine "Ahlaklı belediyecilikte rüşvet, hırsızlık, suistimal, adam kayırma, torpil, çifte standart, adaletsizlik borç ve faiz olmaz. Lüksü şatafatı israfı önleyecekler" ifadeleriyle devam etmişti.

YRP'Lİ BELEDİYELERİN İLK İŞİ HADİSLİ TABELA ASMAK OLDU

Erbakan'ın açıklamasından kısa bir süre sonra yerel seçimler gerçekleştirildi ve AKP ile benzer bir tabana seslenmekte olan YRP, AKP'nin yaşadığı gerilemeyi kendi lehine çevirerek seçimleri üçüncü sırada tamamladı. Türkiye gelinde oyların yüzde 6,2'sini alan parti, 1 büyükşehir, 1 il, 39 ilçe ve 24 belde belediyesi kazandı.

Erbakan seçimlerin ardından ilk sözünü tuttu ve özellikle seçim döneminde daha da şiddetlenen laikliğe karşı saldırılara bir yenisinin daha eklenmesine katkı sağladı. YRP'nin seçimi kazandığı çeşitli belediyelerde ilk iş olarak, belediye binalarına "Rüşvet alan da veren de mel’undur" hadisinin yazılı olduğu tabelalar asıldı.

Kobanê soruşturması kapsamında beş eski HDP milletvekili hakkında ceza istendi Kobanê soruşturması kapsamında beş eski HDP milletvekili hakkında ceza istendi

KAYINBİRADERİNİ YARDIMCISI OLARAK ATADI

Erbakan "hadisli tabela" sözünü tutarken, Erbakan'ın aynı açıklamasında ifade ettiği "Ahlaklı belediyecilikte adam kayırma, torpil, çifte standart ve adaletsizlik olmaz" sözlerinin ise gerçekliği yansıtmadığı kısa bir sürede ortaya çıktı.

Kahramanmarş'ın Dulkadiroğlu Belediyesini YRP'nin adayı Mehmet Akpınar kazandı. Akpınar'ın mazbatasını aldıktan sonra ilk icraatı belediye binasının girişine hadisli tabela asmak olurken, iki gün önce Akpınar'ın yardımcıları belli oldu.

Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanan Fatih Yıldız'ın, Akpınar'ın kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: soL

Editör: Selda Manduz