İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'da DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının gasp edilmesini karşı düzenlenen protestolara dair 14 ilde operasyon düzenlediğini, 340 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yerlikaya, Van, Diyarbakır, Şırnak, İzmir, Mardin, Batman, Kocaeli, Antalya, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Ankara, Bingöl ve Manisa'da "Bozdoğan-20" isimli operasyon düzenlendiğini, 340 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Öte yandan Van Emniyet Müdürlüğü ve karakolların neredeyse tamamı gözaltılarla dolarken, iki gündür gözaltına alınların ifadeleri alınmaya başlandı.

Bugün sabah saatlerinde 60 kişi emniyet ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk ettiği 26 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

GÖZALTILAR TAKİP EDİLİYOR

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Van Barosu, kurduğu kriz masasıyla gözaltılar ile ilgili hukuki süreçleri takip ediyor. Yaşananlar hakkında bilgi veren Avukat Savaş Avcı, “Bu süreçte yapılan eylem ve etkinliklerde gözaltına alınanların hukuki takibi yapılmaktadır. Kötü muamele ve işkenceye varan hususlarda alınan şikâyetler takip edilmektedir. Şu an gözaltında çok sayıda yaralı ve işkence gören kişiler var. Müdahale esnasında dişi, kafası, burnu yada çeşitli yerlerinden yaralananlar var. Biz, hukukçular olarak orantısız güç kullanımından kaynaklı yaralanmaları takip edeceğiz ve mutlaka kötü muamele ve işkence ile ilgili suç duyurusunda bulanacağız” dedi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Üzerindeki şüphe bulutlarını temizlemesi önemli' Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Üzerindeki şüphe bulutlarını temizlemesi önemli'

Van'da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisinden (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'a mazbatasının verilmemesi üzerine, pek çok ilde protestolar düzenlendi.  DEM Parti Van İl Seçim Kurulu'nun oy çokluğu ile aldığı kararı YSK'ye taşıdı. İtirazı dün gündemine alan YSK, AKP’li adaya verilen mazbatanın DEM Parti Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’a iade edilmesine karar verdi.

Editör: Selda Manduz