İsrail'in Gazze'deki saldırılarının Ortadoğu'da tetiklediği misillemeler hız kesmiyor. Ürdün-Suriye sınırındaki üssünde üç askeri öldürülen ABD'nin hafta sonunda Suriye ve Irak'ta düzenlediği onlarca hava saldırısının ardından bugün Suriye'nin Irak sınırındaki Deyr ez Zor vilayetinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ABD personelinin bulunduğu Ömer Petrol Sahası Üssü'ne insansız hava araçları ile misilleme yapıldı.

SDG, Şam yönetiminin kontrolündeki bölgeden kalkan bomba yüklü bir İHA'nun bombardımanında altı savaşçılarının öldüğünü açıkladı. El Ömer petrol sahasının bulunduğu bölgedeki bir eğitim akademisini hedef alındığı belirtildi. SDG'nin "Saldırının kaynağına uygun askeri müdahalede bulunacağımızı vurguluyoruz” açıklaması dikkat çekti.

Londra merkezli olan ve Suriyeli isyancılara yakınlığı ile bilinen Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise saldırıyı Irak İslami Direniş Hareketi'nin düzenlediğini ileri sürdü.

ABD'den henüz saldırıya ilişkin açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

ABD, 28 Ocak'ta Suriye-Ürdün sınırındaki üssüne yönelik saldırıya karşılık olarak 3 Şubat günü Suriye ve Irak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlantılı olduğu belirtilen gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu duyurmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz