Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti, Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde 77’nci gününde de devam etti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte bakanlık önüne giden Emine Şenyaşar’ın eylemine engel olmak isteyen polisler bakanlığın önünü bariyerler ve araçlarla kapattı. Ancak Emine Şenyaşar’ın direnişi sonrası, kurulan bariyerler kaldırıldı.

‘BU GÖRÜNTÜ BAKANLIK İÇİN UTANÇTIR’

Meclis’ten bakanlık önüne geçen Emine Şenyaşar, oğlunun bırakılması talebini yineleyerek oğlu serbest bırakılana kadar Adalet Nöbeti’ne devam edeceğini belirtti.

Sonrasında Şenyaşar ailesini ziyaret eden DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Ferit Şenyaşar’ın bu haksızlığı defalarca Meclis’te dile getirdiğini ancak AKP’li vekiller tarafından susturulmaya çalıştığını çünkü Şenyaşar’ın mücadelesinin haklı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu adaleti sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Ben buradan 85 milyona sesleniyorum; Burada bir anne Adalet Bakanlığı’nın önünde adalet istiyor. Bu görüntü bu Bakanlığa utanç olarak yeter. Adalet dağıttığını söyleyen ve binlerce soru önergemize de cevap vermeyen Adalet Bakanlığı için bütün bunlar utançtır”

Gergerlioğlu, adil bir yargılamanın yapılması ve gerçek suçluların cezalandırılması gerektiğini kaydetti. Adalet Nöbeti’nin ardından Şenyaşar ailesi, Meclis’e geçti.

Cumartesi Anneleri 1000'inci kez adalet arıyor Cumartesi Anneleri 1000'inci kez adalet arıyor

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz