Arnavutköy İmrahor Mahallesi'nde 80 bina için 'kaçak' olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verildi. Mahkeme kararının ardından sabah saatlerinde mahalleye gelen iş makinaları ve zabıtalar eşliğinde yıkıma başladı.

Yıkıma karşı çıkan mahalle halkına polisler saldırdı. Polis saldırısında çok sayıda yurttaş, darp edilerek ters kelepçe ile gözaltına alındı. Mahalle halkı, belediyenin seçim öncesi yıkım olmayacağı ve yapılara imar izni çıkarılacağı yönünde söz verdiğini söyledi.

ÖHD: 104 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Arnavutköy İlçesinde İmrahor Mahallesinde yıkıma karşı çıkan 104 kişinin darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

ÖHD'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Mahkemenin vermiş olduğu durdurma kararına rağmen İmrahor Mahallesi’nde yapılmak istenen yıkıma karşı çıktıkları için biber gazı ve plastik mermilerle gözaltına alınan 104 kişi emniyete getirilmiş olup bazı müvekkillerimizin ağır bir şekilde yaralandığını gözlemledik. Müvekkillerimiz tüm gün gözaltı aracında bekletilmiş ve kötü muameleye devam edilmiştir. Müvekkillerimizin hukuka aykırı bir şekilde ve işkenceyle gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Hukuki sürecin takipçisiyiz!”

Ayşe Ateş'ten 'Erdoğan'la görüşme' mesajı: Yarın ne konuşacaklarını düşünsünler Ayşe Ateş'ten 'Erdoğan'la görüşme' mesajı: Yarın ne konuşacaklarını düşünsünler
Editör: Selda Manduz