AKP’li vekil Ejder Açıkkapı'nın AKP'den ayrılıp başka partilerden aday olanlara yönelik ‘hesap soracağınız’ tehtidi tepki çekmeye devam ediyor.

AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı da Açıkkapı'ya tepki gösterenler arasında yer aldı ve ‘Eleştiriye önce kendimizden başlanması ahlaki olandır’ paylaşımı yaptı.

Nazırlı'nın açıklamaları şöyle:

'AKLISELİMİ ELDEN BIRAKMAMAK GEREKİR'

“Zamanın hızlı aktığı, olayların birbiri ardına hızlıca yaşandığı dönemlerde sosyolojik süreçleri doğru okuyabilmek, doğru yorumlayabilmek ve doğru anlamlandırabilmek için akl-ı selimi elden bırakmamak gerekir. Başta Türkiye olmak üzere Elazığ’ımızda ortaya çıkan seçim sonuçlarını her ne ise o şekilde idrak etmek için günlerdir sadece veri topluyor, doğru/yanlış yapılan yorumları bazen hayretle bazen şaşkınlıkla bazense üzülerek izliyorum. Hemen şunu ifade etmem gerekir ki; süreçlerin bir şekilde bir parçası olan bizlerin, eleştiriye önce kendimizden başlaması ahlaki olandır. Elazığ özelinde nerede eksiklik var, nerede yanlışlık var, nerede hata var sorularına her şeyden önce şahsım bağlamında cevap vermenin derdinde olduğumu ifade etmek isterim. Başkasını suçlamak, başkasına hesap kesmek yahut makul ve geçerli verileri görmezden gelerek seçim sonuçlarını tutarlı olmayan gerekçelerle açıklamak işin en kolayıdır. Sosyal olayları değerlendirirken ilkelerden hareketle mukayese yapmak en tutarlı yoldur.”

‘CEZALANDIRMA YAKLAŞIMLARINA TOPTAN KARŞIYIM’

AKP’den adaylık başvurusu yapıp kabul görmediğinde başka bir partinin adayı olmayı doğru bulmadığını belirten Nazırlı, şöyle devam etti:

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Üzerindeki şüphe bulutlarını temizlemesi önemli' Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Üzerindeki şüphe bulutlarını temizlemesi önemli'

“Son olarak seçimin kazananından bağımsız herhangi bir kişi ya da etnik grup yahut ilçenin cezalandırılması yaklaşımlarına toptan karşı olduğumu beyan etmekteyim. Gelecek dönemde siyasetimizi bu ilkelerden hareketle yapmamız ve şehrimize hiçbir faydası olmayan kısır tartışmalardan uzak durmamız gerekmektedir. Elazığ’ımıza vekil olarak hizmet etmeye başladığım ilk günden bu yana hiçbir vatandaşımızın siyasi, dini, mezhebi ve ırki sıfatını dikkate almadım. Bütün Elazığlıları bir bildim, kardeş bildim, yoldaş bildim. Bundan sonra da belediyesi kimde olursa olsun bütün ilçelerimizi, mahallelerimizi hasılı insanımızı kardeş bilmeye devam edecek vatandaşlarımıza elimden gelen bütün desteği vereceğim. AK Partimizin kuruluş felsefesinde millete rağmen değil milleti ile yan yana siyaset yapmak vardır. Bu ilke AK Partimizin temel ilkesi ve hayat kaynağıdır. Bizler Elazığ’ımız için çalışmaya, koşturmaya şehrimize değer katmak için canla başla uğraşmaya devam edeceğiz. Allah birlikteliğimizi daim kılsın.”

NE OLMUŞTU?

Yerel seçimlerde Elazığ’da AKP’den belediye başkan aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen AKP’liler istifa ederek Yeniden Refah Partisi (YRP) ve Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) geçerek aday olmuştu.

YRP’ye geçen İbrahim Ormanoğlu Akçakiraz belde belediyesini, Ebubekir Irmak Sivrice belediyesini, Muhammet Septioğlu Palu Belediyesini, BBP’den aday olan Hatif Çadırcı Yazıkonak belde belediyesini, Vahap Gök ise Kovancılar ilçe belediyesini kazandı.

YRP VE BBP’Lİ BAŞKANLARI TEHDİT ETMİŞTİ

AKP’nin adayı Şahin Şerifoğulları’nın 65 bin 682 oy alarak Elazığ Belediyesini tekrar kazanmasının ardından kent merkezinde AKP’liler kutlama yaptı. Kutlamada konuşan AKP Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Bugün bu mutluluğu yaşarken tabi ki varsa bir yerde eksikliğimiz bunların da hesabını kendimize soracağız, sorgulayacağız ve Allah’ın izniyle düştüğümüz yerden tekrar kalkacağız. Bugünkü seçimlerde milletimizin iradesinin tecellisiyle kazanacak bütün adaylara başarılar diliyorum. Sorgulayacağımız çok şey var neden başarısız olduk, kimlerin ihanetine uğradık, kimler bizi yarı yolda bıraktı bunların hesabını tabi ki sorgulayacağız. Bu siyasi harekette birlikte yürüyen ve bizden aday adayı olup daha sonra başka limanlara sığınanlara elbetteki hesap soracağız” demişti.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz