TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, "180 bin kamyona yakın malzeme bölgeden kaldırıldı" diye açıklama yaptı.

Fakat Uslu, kaldırılan 180 bin kamyona yakın siyanürlü toprağın nereye taşındığı ile ilgili bilgi vermedi.

Cezaevinde kendini yaralayan Bahar Candan hastaneye kaldırıldı Cezaevinde kendini yaralayan Bahar Candan hastaneye kaldırıldı

Evrensel'in aktardığı habere göre Uslu, İliç'te 13 Şubat'ta altın madeni sahasında meydana gelen göçüğün ardından heyet olarak çeşitli incelemeler yaptıklarını söyledi.

"180 BİN KAMYON SİYANÜRLÜ TOPRAK"

Bölgeye gelerek 2 gün sahada incelemelerde bulunduklarını dile getiren Uslu şöyle devam etti:

"Alanda çalışabilecek kadar kamyon bölgeye sevk edilmiştir. Tabii bölgenin bir özel niteliği var. Çok fazla kamyon da başka bir iş kazasına sebep olabileceği için burada maksimum kamyon sayısında çalışmalar devam ediyor. Günlük 3 bin kamyon malzeme akan bölgeden alınıyor geçici noktalara, çevresel kirlilikler oluşmasın diye altına membran ve kil serilmiş özel bölgelere geçici olarak sevk ediliyor. Şu ana kadar Valiliğimizden ve ilgili kurumlardan aldığımız bilgiler şunu gösteriyor, 180 bin kamyona yakın malzeme bölgeden kaldırılmış durumda ve bu çalışmalar, yaklaşık 25-30 gün içinde bu hafriyat alma, yığınları taşıma çalışmaları tamamlanmış olacak."

180 bin kamyon siyanürlü toprağın ise henüz nereye taşındığı bilinmiyor.

Özellikle işçilere ulaşılması anlamında 7/24 çalışma olduğunu, bunun dışında da bölgede çalışmalar yapıldığını aktaran Uslu, "Bölgede hava, su ve toprak kirliliği konusunda yoğun bir izleme var" dedi.

İzlemelerin mobil ve akredite olmuş diğer kurumsal laboratuvarlarda yapıldığını vurgulayan Uslu, "Hem Bakanlığımız hem de bilim insanlarımız şu ana kadar yapılan analizlerde olumsuz bir duruma rastlanmadığını, oluşmadığını bize ifade ettiler ki komisyon olarak tüm o analiz sonuçlarını yazılı olarak ilgili bakanlıklardan ve kurumlardan aldık" diye konuştu.

Editör: Selda Manduz