ALF Araştırma, İzmir, Bursa ve Balıkesir büyükşehir belediyeleri seçimleri hakkında bir araştırma yayınladı.

Araştırmaya göre İzmir ve Balıkesir'de CHP'nin adayları yarışı önde götürürken, Bursa'da oy oranları çok yakın.

izmirr

İZMİR

İzmir'de CHP'nin adayı olarak Tunç Soyer öne çıkıyor. Tunç Soyer'in adaylığı halinde oy oranı yüzde 49,2 olarak görülüyor. AKP ise yüzde 34,5'te kalıyor.

Araştırmada şu unsurlar öne çıkıyor:

"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin Oy Verme Tercihleri

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde, millet ittifakının dağılmasıyla birlikte Dem parti - Tip tabanının mevcut başkan Tunç Soyer'in ismi etrafında topladığını görüyoruz.

-İyi Parti seçmenlerinin de, Cumhur İttifakı adayının "aradan sıyrılma" riskine karşılık CHP'ye yönelişi sürüyor. Bu sebeple Ümit Özlale ilk çıkış anındaki popülerliğini hızla kaybettiği görülüyor.

-Ümit Özlale'nin Tunç Soyer'e doğrudan muhalefeti de, DEM/TİP seçmenlerini Tunç Soyer'e iten başka bir etken oldu. CHP'nin diğer aday adaylarının tanınmalarının düşük olması ve özellikle Buğra Gökçe'nin "İstanbul'dan ithal aday" algısı da CHP taban ve örgütünü "En Güçlü İzmirli Aday" olarak Tunç Soyer etrafında toplanmaya yönlendirdi."2-21

BURSA

Bursa'da AKP yüzde 43,8 ile ilk sırada bulunuyor. CHP'nin adayı Mustafa Bozbey yüzde 39,1 ile takipte.

Ankette öne çıkan değerlendirmeler şöyle:

"-Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde şu ana kadar sadece CHP adayı açıklandığı için diğer isimleri varsayımsal sormayı tercih ettik. Bursa'da Cumhur ittifakında çok ciddi erime olmasına rağmen, millet ittifakının dağılması sebebiyle Ak Parti adayınım bir adım önde olduğunu görüyoruz.

-Mustafa Bozbey ismi muhalefetin her kesiminde saygı duyulan bir isim. Bu sebeple İyi Parti'nin seçime doğru bir miktar daha oy kaybetmesi beklenebilir.

-Diğer taraftan da DEM partinin aday çıkarmama ihtimali sürüyor. Dem parti aday çıkarmaz ise Bozbey'in seçimi kazanmasını bekliyoruz."

balıkk

BALIKESİR

Balıkesir'de Ahmet Akın'ın ismi öne çıkıyor. Akın geçen dönem İyi Parti ile anlaşma sonrası adaylıktan çekildiği için Balıkesir'de bir teveccüh kazanmış durumda. Akın'ın oy oranı yüzde 44,2 olarak görülüyor.

Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması

Balıkesir'e dair değerlendirmeler şöyle:

- Cumhur ittifakının mevcut başkan Yücel Yılmaz ile İyi partinin ise Balıkesir'deki en popüler ismi olan Turhan Çömez ile seçime katılacağı varsayımı ile yaptığımız çalışmada CHP adayı Ahmet Akın'ın seçimi kazanacağını öngörüyoruz.

-Akın'ın geçen dönem "fedakarlık yapan isim" olarak görülmesi, geçen dönem Ahmet Akın'ın adaylıktan çekilmesiyle aday yapılan İsmail Ok'un Ak Parti'ye geçmesi, Akın'ın iyi partinin seçime katılabilmesi için iyi partiye katılan 15 vekilden biri olması gibi sebepler Akın'ın iyi parti tabanından çok yüksek oranda oy almasına sebep oluyor.

-Aynı sebepler İyi parti haricindeki tüm muhalif seçmenleri etkiliyor. Özetle millet ittifakı olmasa da Balıkesir'de tabanlar "Ahmet Akın ittifakında" toplanmış görünüyor.

Editör: Selda Manduz