Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik Yargıtay kararı dün TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararına rağmen, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından hukuka aykırı bir biçimde milletvekillği düşürülen Atalay için verilen karara kültür sanat dünyasından da tepki yağıyor.

Aralarında görsel iletişim tasarımcısı Mahir Akkoyun, oyuncular Kaan Urgancıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Ali Alabora, Mehmet Esen; müzisyenler Güvenç Dağüstün, Redd, Mazlum Çimen, Melike Demirağ ve edebiyatçılar Yekta Kopan ve Ece Temelkuran gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda kültür insanı, sosyal medya hesaplarından yayınladıkları mesajlarla söz konusu kararın hukuka aykırı olduğunu ifade ettiler.

'TEK SEBEBİ GEZİ DİRENİŞİ DEĞİL'

Sanatçıların #CanAtalayMilletvekilidir etiketiyle yaptıkları paylaşımlar şöyle:

Mahir Akkoyun, Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan Atalay için verilen kararın sadece Gezi Direnişi ile ilgili olmadığını vurgulayarak şu anda cezaevinde tutulan Selçuk Kozağaçlı'yı da anımsattı.

Yargı dizisinde canlandırdığı savcı Ilgaz karakteriyle Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşan popüler oyuncu Kaan Urgancıoğlu da karara #CanAtalayMillletvekilidir yazılı etiketi sosyal medya hesabından paylaşarak tepki gösterdi.

Geçen ay İstanbul Adalar Belediye Başkanlığı için CHP'den aday adaylığı başvurusu yapan oyuncu Mehmet Esen de karara tepki gösterenlerden. Esen, 'Can Atalay'a Özgürlük' yazılı bir görseli paylaştığı mesajında şöyle yazdı:

Güven Dağüstün, halk ozanı Dadaloğlu'nun sözüne atıfla "Ferman Saray'ın, Can Atalay halkındır" ifadelerini kullandı.

Editör: Selda Manduz