Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturmasını yürütürken, gizli tanık Serdar Sertçelik’i bazı siyasilerin ve bakanların isimlerini söylemesi konusunda yönlendirdikleri öne sürülen ve bu nedenle tutuklanan polisler hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Savcılık, "darbe iddiaları" üzerine açılan soruşturma dosyasının bu iddialarla ilgili kısmını ayırdı. Aralarında Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ile komiser Ufuk Gültekin'in de aralarında bulunduğu 6'sı emniyet mensubu 13 sanık hakkında,  "görevi kötüye kullanma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "suçluyu kayırma" ve "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçlamalarından dava açtı.

Ankara’da organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın adamı olduğu belirtilen M-7 kodlu gizli tanık Serdar Sertçelik'in ev hapsindeyken yurt dışına kaçtığı ortaya çıkmıştı. Serçelik, firarından sonra yaptığı paylaşımlarda, Kaplan dosyasındaki üst düzey yargı ve memnuniyet mensuplarının adının geçtiği M-7 kodlu gizli tanığın kendisi olduğunu açıklamıştı.

Sertçelik, Kaplan operasyonunu gerçekleştiren Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik ve Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan'ın ifadesi esnasında kendisini yönlendirdiğini ve bazı bakanların isimlerinin ifadesine ekletilmeye çalışılarak darbe girişiminde bulunulduğunu öne sürmüştü.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, Sertçelik'in bu açıklamaları sonrası açığa alınan Çelik, Demircan ve Gültekin'in de aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öne ise ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Emniyet müdürü olan şüpheliler hakkındaki idari soruşturmayı tamamlayan teftiş kurulu ise hazırladığı raporu da savcılık dosyasına göndermişti.

Hayvanları Koruma Kanunu görüşmesinde tartışma: Komisyon'a ara verildi Hayvanları Koruma Kanunu görüşmesinde tartışma: Komisyon'a ara verildi

ÇELİK VE DEMİRCAN DA DAHİL 5 EMNİYET MENSUBUNA 18,5'ER YIL İSTENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "darbe iddiaları" üzerine açılan soruşturma kapsamında şüpheliler Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan gözaltına alınmış, ardından Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube komiserleri Gökhan Karaca, Metehan İlkyaz ve Ufuk Gültekin, önceki dönem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski danışmanı Ramazan Kubat ile Serdar Sertçelik, Nurullah Özgür Kopuk, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede Murat Çelik, Şevket Demircan, Ufuk Gültekin, Metehan İlkyaz ve Gökhan Karaca hakkında "görevi kötüye kullanma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "suçluyu kayırma" ve "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçlarından her birinin 18.5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

ÖNER'E "TANIĞI ETKİLEMEYE TEŞEBBÜS" SUÇUNDAN CEZA İSTENMEDİ

Kerem Gökay Öner'in ise “görevi kötüye kullama", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "suçluyu kayırma" suçlarından 14.5 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik hakkında "suçluyu kayırma" suçundan 5 yıl hapis Nurullah Özgür Kopuk hakkında ise "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 4 yıl hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

"SUÇ İÇİN ANLAŞMA" AYRILDI

"Darbe iddiaları" üzerine açılan soruşturma dosyasının bu iddialarla ilgili kısmını ayırdı. Şüpheliler hakkında "suç içi anlaşma" suçundan tefrik (ayırma) kararı verildi.

SERTÇELİK'İN İFADESİ ALINAMADI, DOSYASI AYRILDI

Sertçelik'in ifadesi alınamadığı için, hakkında "yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs", "gizliliğin ihlali" ile "suç için anlaşma" suçlamalarından yürütülen soruşturma dosyası ayrıldı. 

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, Macaristan'da 6 Haziran'da yakalanan ve 6 Temmuz'a kadar geçici olarak tutuklanan Serdar Sertçelik hakkında iade talepnamesi düzenlemişti.

Editör: Selda Manduz