DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Sivas Katliamı'nın 31'nci yılı anma töreninde Madımak Oteli önünde konuştu.

Bakan Şimşek'ten enflasyon vaatleri: Gelecek ay 60'lara, diğer ay 50'lere inecek Bakan Şimşek'ten enflasyon vaatleri: Gelecek ay 60'lara, diğer ay 50'lere inecek

Artı Gerçek’in haberine göre, Tuncer Bakırhan, "Bu cinayet işlendiğinde dönemin cumhurbaşkanı 'münferit bir olaydır' demişti. Başbakan da cumhurbaşkanın açıklama yaparak, 'dışarıdaki halkımız çok şükür zarar görmemiştir' demişti. İçeride yanan Alevileri, Kürtleri yok sayan, görmeyen dışarıda kışkırtıcılık yapan burayı yakmayan çalışanlara bunları diyen bir süreçte burada bir cinayet bir katliam yaşandı. Ve süreç cezasızlıkla sonuçlandı. Gerçek failler ortaya çıkarılmadı. O dönem birkaç kişi yargılandı, birçoğu beraat etti. Kalanlar da cumhurbaşkanı affıyla birlikte serbest bırakıldı. Bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bunda zaman aşımı yoktur. Cumhurbaşkanı, insanlık suçu yapmış katilleri affedemez" dedi.

'GERÇEK SORUMLULARA ORTAYA ÇIKARILANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

Ortak mücadele vurgusu yapan Bakırhan, "DEM Parti olarak dün olduğu gibi bugün Alevi yurttaşlarımızla bu ülkenin ezilenleri, sömürülenleri, katledilenleri, cinayete katliamlara kurban gidilenlerin davasının takipçisi olacağız. Birlikte mücadele edeceğiz. Bir gün muhakkak bu topraklarda bu cezasızlık politikasıyla sonuçlanan bu davalar gerçek bir yargı karşısında yargılanacaktır. Gerçek sorumlular açığa çıkarılacaktır. Gerçek sorumlular açığa çıkarılıncaya kadar Alevi dostlarımızla, yoldaşlarımızla, kurumlarımızla birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Kesinlikle bu ülkede yaşayanlar hiçbir katliam cezasız kalmayacaktır. Tekrar Alevi ve Kürt yurttaşlarımızın acısını paylaşıyor, mücadelelerinin yanında olduğumuzu belirtiyorum" diye konuştu.

Fotoğraf: Kübra Kırımlı/Evrensel

Editör: Selda Manduz