İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran'ın dün gece İsrail'e düzenlediği insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısı hakkında açıklama yaptı. Basına konuşan Sunak, İngiltere'ye ait savaş uçaklarının da İran İHA'larına karşı eylemde bulunduğunu kabul etti.

Reuters'ın aktardığına göre, çatışmanın tırmanmaması için 'sakin kafayla' düşünme çağrısı yapan Sunak, "Uçaklarımızın bir dizi İran saldırı İHA'sını vurarak düşürdüğünü teyit edebilirim" diye konuştu. İran'ın saldırının başarılı olması halinde bunun bölgesel istikrar için olumsuz sonuçları olacağına işaret eden Sunak, "Elbette burada bizim güvenliğimiz için de önemli olan İsrail ve daha geniş bölgenin güvenliğinin yanındayız" dedi.

'BİR SONRAKİ ADIMLARIMIZI KONUŞMAK ÖNEMLİ'

Diğer G7 liderleriyle görüşmesinden önce açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı, "Şu anda müttefikler ile koordinasyon kurmak ve bir sonraki adımları konuşmak önemli" dedi.

Sunak, dün yaptığı açıklamada da İran'ın İsrail'e hava saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, "Müttefiklerimizle durumu istikrara kavuşturmak ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için acilen çalışıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Sunak, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, "İran rejiminin İsrail'e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

İSRAİL BASINI: İRAN İHA'LARINA ABD VE İNGİLTERE MÜDAHALE ETTİ

Dün İsrail ordu radyosunun, ismini açıklamadığı bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD ve İngiltere'nin İran'dan atılan İHA'lara müdahale ettiği ileri sürülmüştü. Haberde, İran'dan gönderilen 100'den fazla saldırı İHA'sına, ABD ve İngiltere tarafından İsrail hava sahası dışında müdahale edildiği savunulmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden da yaptığı açıklamada, ABD güçlerinin İHA ve füzeleri bertaraf etme konusunda İsrail'e yardım ettiğini doğrulamıştı. İngiltere Başbakanı Sunak'ın açıklamasıyla, İngiltere'nin de katılımı resmi olarak teyit edilmiş oldu. İngiltere güçleri, daha önce de ABD'nin öncülüğünde Yemen'deki Husilere yönelik saldırılara katılmıştı.

G7 LİDERLERİ TOPLANIYOR

G7 Dönem Başkanı İtalya'nın çağrısıyla üye ülkelerin liderleri, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını tartışmak üzere bugün video konferans görüşmesi yapacak. İtalya Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkeleri, İran'ın İsrail'e saldırısını görüşecek.

İran'da 5 günlük yas ilan edildi: Muhammed Muhbir, Reisi'nin görevini vekaleten devraldı İran'da 5 günlük yas ilan edildi: Muhammed Muhbir, Reisi'nin görevini vekaleten devraldı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, X (eski adıyla Twitter) platformundan yaptığı paylaşımda, "İtalyan hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınadığını belirtiyor. G7 Dönem Başkanı İtalya, bugün öğleden sonra liderler düzeyinde bir konferans düzenliyor. Bölgenin daha fazla istikrarsızlaşmasına ilişkin güçlü endişelerimizi ifade ediyor ve bundan kaçınmak için çalışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Selda Manduz