Reuters haber ajansının aktardığına göre, Sözcü Miller, Bakan Blinken'ın Orta Doğu gezisi kapsamında Ankara'da temaslarda bulunmak üzere 6 Kasım Pazartesi günü Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Açıklamaya göre, Blinken'ın Türkiye ziyaretinin gündeminde 'Gazze krizi'nin yanı sıra İsveç'in NATO üyelik başvuru da olacak.

Blinken'ın 2-10 Ekim'de yapacağı ziyaretlere ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, Blinken'ın Ürdün ve Türkiye'de 'İsrail ve Gazze Şeridi'nde sivil hayatların korunmasının önemini, Gazze'ye insani yardım sağlanması, temel hizmetlerin devamı ve Filistinlilerin Gazze'den zorla yerinden edilmemesinin sağlanmasına olan ortak bağlılığı vurgulayacağı' ifade edildi.

Açıklamada, Blinken'ın ayrıca bir Filistin devletinin kurulması da dahil Orta Doğu'da kalıcı ve sürdürülebilir barışın sağlanması için gerekli koşulları ele alacağı bilgisi verildi.

Rusya'dan 'Trump' açıklaması: Suikast girişimleri ABD geleneği... Rusya'dan 'Trump' açıklaması: Suikast girişimleri ABD geleneği...

ABD Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Bakan, Türkiye'de ayrıca Euro-Atlantik güvenliği, Ukrayna'ya devam eden destek ve İsveç'in NATO'ya katılımının onaylanması dahil NATO İttifakı'nın birliğini sağlama ihtiyacını ele alacak."

Editör: Kemal Ural