CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, beraberinde CHP'nin Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi'ne taziye ziyaretinde bulundu. Taziye ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Ali Mahir Başarır, "Gerçekler ortaya çıkana kadar Diyarbakır'da yurttaşlarımızın yanında olacağız" dedi.

'CHP OLARAK TÜM BELEDİYELERİMİZDEN DESTEK İSTEYECEĞİZ'

Ali Mahir Başarır, tüm CHP'li belediyelerden bölge için destek isteyeceklerini vurguladı. Devlete ''mağdurun yanında olun'' çağrısı yapan CHP'li Başarır, şöyle konuştu:

İsmail Saymaz'dan iki bakanın daha görevden alınacağı iddiası İsmail Saymaz'dan iki bakanın daha görevden alınacağı iddiası

"Devlet mağdurun yanında olmalı, iktidar mağdurun yanında olmalı. Burada internet, su ,elektrik yok. Çok zor şartlarda çiftçilikle, hayvancılıkla hayatını idame ettiriyor yurttaşlarımız. Zaten hayvanlarına bakarken, tarlalarını sürerken hayatlarını kaybettiler. Onların mağduriyetlerini giderilmesini istiyoruz. Bu konuda biz de CHP olarak tüm belediyelerimizden destek isteyeceğiz. Bu olayın sonuna kadar gerçekleri ortaya çıkana kadar Diyarbakır’da yurttaşlarımızın yanında olacağız. Bir araştırma önergesi verdik. Neden bu orman yangınları bu mevsimde sıkça oluyor, kayıplar veriyoruz. Türkiye’nin her yerinde oluyor. Eksiklik, sebep nedir bunun araştırılmasını istiyoruz. Buna evet desinler meclis bunu araştırsın istiyoruz. Tekrar başsağlığı, sabır diliyorum. Allah'tan rahmet diliyorum kayıplarımıza."

'SUÇLU ELEKTRİK DİREKLERİNE YATIRIM YAPMAYANLARDIR'

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yangının köylüler tarafından çıkarıldığı iddialarına "Suçlu bu elektrik direklerine, tellerine yatırım yapmayanlardır" diyerek tepki göstererek, açıklamasında şunları söyledi:

"Bütün bölgeye geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Buradan gördüğümüz bir gerçeği ve Türkiye'de yaratılmaya çalışılan yanlış bir algının da altını çizmek lazım. Sanki burada yangını köylü çıkarmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Buradaki yangının sebebi bütün köylülerimizin söylediği gibi maalesef elektrikten kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Aslında bunun sebebi de özelleştirme. Maalesef elektrik dağıtım şirketi özelleştirildi onlar da sadece para kazanmaya bakıyor. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi hiç yatırım yapılmamış. Buradaki elektrik telleri kaynak yapılarak elektrik vermeye devam ediyor. 40 yıl yatırım yapmazsanız buranın kaldırması mümkün değil. Hala elektrik kesintileri var 18 saatten beri elektrik yok. İnsanlar burada misafirlerine çay demlerken maalesef odun yakarak çay demliyorlar bunu Türkiye’nin görmesi lazım. Türkiye bilsin bu yangınlar köylü tarafından çıkarılmamıştır. Bazı bölgelerde ekinden sonra tarla yakılır ama burada öyle bir şey yok. Bu köyümüzde biri 17 yaşında diğeri 32 yaşında amca yeğen hayvanlarını dağda gezdirirken vefat ediyor. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarım ciddi bir şekilde araştırılır bir daha bölge böyle bir sorunu yaşamaz. Suçlu olarak köylüyü göstemeye çalışıyorlar ama suçlu bu ülkeyi yönetenlerdir. Suçlu bu elektrik direklerine, tellerine yatırım yapmayanlardır."

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz