Şırnak'ın Cizre ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Cizre Belediyesi tarafından düzenlenen “Dil, Kültür ve Sanat Festivali”nin 10’uncusunun startı verildi.

Festival İtfaiye Garajı’nda düzenlenen dengbêj divanıyla başladı. Etkinliğe DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Newroz Uysal Aslan, Barış Anneleri Meclisi, Silopiya, Hezex ilçe belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

‘İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ’

Etkinlikte konuşan Cizre Belediye Eşbaşkanı Güler Tunç Yerbasan, özel savaş politikaları kapsamında yıllardır Kürt kültürünün yok edildiğini belirterek, "Kültür ve sanat festivallerimiz kayyımlar eliyle her defasında yasaklandı. Amaç Kürt halkının kültürünü ve sanatını yok etmekti. Ancak bizler buna müsaade etmedik. Bizler her alanda hep birlikte direndik. Cizira Botan Belediyesi olarak 5 yıl aradan sonra belediyemizi kazandık ve işimizin başındayız. Belediye olarak çalışmalarımıza bugün kültür, dil ve sanat festivaliyle başlıyoruz ve çalışmalarımızın startını veriyoruz. Tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

‘HALKIMIZA KUTLU OLSUN’

Ardından Birca Belek Dil, Kültür ve Sanat Derneği Eşbaşkanı Cahit Akıl konuştu.

Mersin Ülkü Ocakları eski başkanına 10 yıl 10 ay hapis cezası Mersin Ülkü Ocakları eski başkanına 10 yıl 10 ay hapis cezası

Akıl da Kürt Dili Bayramı olan 15 Mayıs’ın anlam ve önemine dikkati çekerek, “Cizîra Botan uzun bir aradan sonra bugün bir festival düzenliyor. Bu da oldukça anlamlı ve önemli. Kürt dili günü için birçok çalışma yapıldı, ciddi emekler verildi. Bu yüzden bizlerin evde, sokakta, mahallemizde dilimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bu nedenle bu tür programlar önemlidir. Tüm halkımızın 15 Mayıs'ı kutlu olsun."

Yapılan konuşmalar ardından Dengbêj Xelîl Katar, Kurdê, Mehmet Denîz ve Rêzanê Batû klamlarını seslendirdi.

Etkinlik söylenen klamlar eşliğinde son buldu. Festival kapsamında yarın da belediye salonunda Kürt yazarlar Herdem Merwani’nin katılımıyla panel düzenlenecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz