Çorum Katliamı'nın 44'üncü yılında katledilenler için anma töreni düzenlendi. Çorum Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube’de bir araya gelen katılımcılar, Kadeş Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşte 'Çorum'u unutmadık, unutturmayacağız' yazılı dövizler taşındı ve 'Çorum'u unutma unutturma' sloganları atıldı.

Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım

YÜZLEŞME ÇAĞRISI

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan avukat Ahmet Özdel ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ercan Geçmez tarafından yapılan konuşmalarda, Çorum Katliamının insanlığa karşı suç olduğu belirtilerek sorumluların açığa çıkarılarak yargılanması istendi.

Açıklamalarda, Kadeş Meydanı'nda barış ve kardeşlik anıtı yapılması da istendi. Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerinin dile getirildiği açıklamalarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile 'Alevi Diyaneti' oluşturulmak istendiği vurgulandı.

ÇORUM KATLİAMI

Çorum'da Temmuz 1980'e ülkücülerin Alevilerin yaşadığı Milönü Mahallesine saldırması sonucu yaşanan katliamda en az 57 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Yüzlerce ev ve işyeri de tahrip edildi. Çorum Katliamı, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesine giden yolun en önemli köşe taşlarından biri kabul ediliyor.

Editör: Selda Manduz