Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) seçim yenilenmesi kararı alınan Urfa'nın Halfeti ilçesi için itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıdı.

DEM Pati Halfeti Belediye Eşbaşkanı Mehmet Karayılan adına yapılan başvuruda, AKP’nin itirazlarının İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildiği belirtilerek, 1081, 1082, 1083, 1084, 1095, 1069, 1086, 1049, 1040 numaralı sandıklarda İl Seçim Kurulu’nun belirttiği gibi herhangi bir usulsüzlük yaşanmadığı kaydedildi.

Seçim kayıt sisteminde tüm tutanakların eksiksiz imzalarla taranmış şekilde bulunduğu belirtilen dilekçede, Hilallı kırsal mahallesinde AKP’liler tarafından yapılan usulsüzlüklere dikkat çekildi.

'ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ ZARFLAR ATILDI'

Dilekçede, mahallede bulunan 1050 ve 1051 numaralı sandıklarda oy kullanım saati başlamadan önce saat 06.30’da kalabalık bir grup tarafından sandık kurul görevlileri ve müşahitlerin sandık başından uzaklaştırıldığı, her iki sandığa bu grup tarafından önceden hazırlanmış zarfların atıldığı kaydedildi. Söz konusu iki sandıkta AKP’ye 490 oy fazla yazıldığının altı çizilerek, oy yakma iddialarının ise asılsız olduğu belirtildi.

‘SEÇİM SONUCU ALEYHTE OLUNCA İTİRAZ ETTİLER’

Dilekçede, AKP Belediye Başkanı ve Adayı Şeref Albayrak ile beraberindekilerin seçim sonucunun aleyhlerinde olduğunu anlayınca seçimin iptali ve yenilenmesi için girişimlerde bulunduğu belirtildi. AKP’nin yaptığı itirazların usulüne uygun olmadığı belirtilen dilekçenin sonuç ve istek kısmında şunlar yer aldı:

Kobanê soruşturması kapsamında beş eski HDP milletvekili hakkında ceza istendi Kobanê soruşturması kapsamında beş eski HDP milletvekili hakkında ceza istendi

“Urfa İl Secim Kurulu’nun 05 Nisan 2024 tarihli ve 2024/31 Karar nolu kararına itirazımızın kabulü ile kararlarının ortadan kaldırılmasına, AKP adayının itirazlarının reddine, tarafımızca 1050 ve 1051 nolu sandık sonuç tutanaklarının geçerli olması nedeniyle birleştirme tutanaklarına itirazlarımız doğrultusunda düzeltilerek, birleştirme tutanaklarına yazılmasına karar verilmesini talep ederiz.”

Kaynak: MA

Editör: Selda Manduz