Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Birecik İlçe Örgütü, 29 Nisan’da DEM Parti’den istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit'i belediye başkanlığından istifaya çağırdı.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya DEM Parti İl Yöneticileri, 31 Mart’ta Belediye Eşbaşkanı seçilen DEM Partili Berivan İlkaya Manas ve yüzlerce kişi katıldı.

POLİS BELEDİYEYİ ABLUKAYA ALDI

Basın açıklamasından saatler önce belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Polis, 'kamu kuruluşu olduğu' gerekçesiyle belediye önünde açıklama yapılmasını engellemek istedi. Açıklamaya katılanlar ise 'Hırsız Begit istifa et' sloganları attı ve 'irade gaspına hayır istifa et, 'hırsızlığa prim yok', 'belediye halkındır öyle kalacak' ve 'halk hakkı olanı almaya geldi' yazılı dövizler taşıdı.

'22 BİN SEÇMENİN İRADESİ ÇALINDI'

Polisin engelleme girişimine rağmen yapılan basın açıklamasında konuşan DEM Partili Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas, "Birecik’te alenen 22 bin oy, 22 bin seçmenin iradesi çalınmıştır. Bu eşine az rastlanır bir hırsızlıktır. Herkes bilsin ki bu halkın değil iradesini, 3 kuruşunu bile kimseye yedirmeyiz. Halk hakkı olanı almaya geldi. Sen Mezralıları ve Asmanlıları hırsızlığına ortak etmeye çalışıyorsun. Mezralılar hırsızlığa karşı, Asmanlılar hırsızlığa karşı. DEM Partililer hırsızlığa karşı. Bütün Birecikliler hırsızlığa karşı" diye konuştu.

'ONURLU DAVRAN VE İSTİFA ET'

Belediyenin halka ait olduğunun altını çizen Manas, "Bu belediye halkındır, yalanlarla çalamazsın, dolanlarla çalamazsın, yalan bayrak siyasetiyle çalamazsın. Onurlu davran ve istifa et. Bu işin başka çözümü yok. Birecik halkına yapılan ihanet kamuoyuna her ne kadar bayrak, poster diye gerekçelendirilse de ihanetin temelinde, yapılması muhtemel bir yolsuzluğu partimizin önlemesi olduğunu bütün halkımıza duyuruyoruz. Bu zat Birecik belediyesinin mallarını, dükkan ve arsalarını yani halkın mallarının satış yetkisini kendine istemiş ve meclis üyelerimiz kabul etmemiş, oy çoğunluğuyla red etmişlerdir. DEM Parti’de AKP belediye başkanıymış gibi davrananlara prim verilmemiştir, müsamaha gösterilmemiştir. Bu zat DEM partide hırsızlık yapamayacağını anlayınca partiden istifa etmiştir. Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini reddeden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla yol yürüyemez. Bu halka söz veriyoruz. Sonuna kadar bunların karşısında halkımızın yanında duracağız" dedi.

'HIRSIZLIK YAPMAK İÇİN BAYRAĞI KENDİNE KILIF YAPMAK İSTİYOR'

DEM Parti İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili de "Begit ,halkın iradesine saygı göstererek istifa etmeli. Ahlaki olan budur. Partimiz hırsızlığa, ranta izin veremez. Begit, halkın vicdanında bir hırsız. Begit'in istifa etme gerekçesi bayrak, Atatürk değil, hırsızlık yapamayacak olması olmuştur. Hırsızlık yapmak için bayrağı kendine kılıf yapmak istiyor. Zerre kadar onurun varsa istifa ederek belediyenin yönetimini Birecik halkına devredersin. Birecik halkının iradesine sahip çıkacağız. Halkın bir kuruşunun ranta gitmesine izin vermeyeceğiz. Mehmet Begit halkın olanı halka verene kadar mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

'HALK SANA DEĞİL, DEM PARTİ’YE OY VERDİ'

Begit'in köyü Mezralı'dan Murat Karadaş da "Halk sana değil, DEM Parti’ye oy verdi. 'Biz kazandık' diyorsun, istifa et tekrar seçime gidelim. Alacağın 200 oydur. Mezralıları hiçe saydın. Diğer partililere gitmek için planlar yapıyorsun. Begitler ve Mezralıların şerefi ve onuru için istifa et. Ben Mezra’da oturuyorum ve 25 yıldır bu partiye oy veriyorum. Sen benim oyumu yok saydın. Annem yatalaktı ve onu o halde oy kullandırmaya götürdüm. Benim annemin vebali ne olacak? Begit’in ailesi tarafından dışlanması gerek. Şu an Begit’i destekleyen sadece DEM Parti’ye oy vermeyenlerdir" dedi

Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

Açıklama, 'Begit istifa' ve 'hırsız istifa' sloganları ile son buldu.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz