Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığı için siyasetçi Leyla Zana’ya teklif götürdüğü iddiası, dünden bu yana kamuoyunun gündeminde.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, pati yetkilileri, Leyla Zana’ya herhangi bir teklifin götürülmediğini söyleyerek iddiayı yalanladı.

Parti yetkilileri, daha önce kamuoyuna açıkladıkları gibi Kürdistan’da gösterilecek adayların ön seçim ve Kent Uzlaşısı modeli esaslarına göre hareket edilerek belirleneceğini belirtti.

Kararlaştırılan seçim modeli dışında hareket edilmeyeceğinin altını çizen yetkililer, bundan dolayı herhangi bir isme teklif götürülmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

‘KİMSEYE TEKLİF GÖTÜRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Parti yetkililerinin altını çizdikleri bir diğer nokta ise, aday adaylarının partilerinin İl Seçim Komisyonlarına yapacakları başvurular ile ancak ön seçime girebilecekleri.

Ümit Özdağ’dan, 'Bahçeli, Erdoğan'ı tehdit etti' İddiası Ümit Özdağ’dan, 'Bahçeli, Erdoğan'ı tehdit etti' İddiası

Yetkililer, parti merkezinin hiçbir şekilde bu başvurulara müdahale etmeyeceğini ve ön seçimde çıkacak sonuca göre hareket edileceğini, gelinen aşamada ise bu karardan vazgeçilmeyeceğini paylaştı.

Editör: Selda Manduz