Dilan ve Engin Polat'ın gözaltına alınmasından sonra aranan 13 şüpheliden biri gözaltına alındı. Gözaltına alınan ismin çiftin avukatı Haydar Enes Çetinkaya olduğu öğrenildi.

Dilan ve Engin Polat'a yönelik yapılan operasyonda çiftin avukatı Haydar Enes Çetinkaya gözaltına alındı.

Rudaw'ın haberine göre, haklarında yakalama kararı bulunan ancak firari olan 13 şüpheliden biri daha yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin ise Çetinkaya olduğu öğrenildi.

Kara para akladıkları ve vergi kaçırdıkları iddialarıyla uzun zamandır Türkiye gündeminden düşmeyen Dilan Polat ve Engin Polat çifti ile 17 şüpheli dün gece saatlerinde gözaltına alındı.

İstanbul merkezli 6 ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan Polat çift ve beraberindekiler, işlemleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne getirildi.

Polat çifti ile birlikte gözaltına alınan Sıla Doğu, Kürşat Polat ve Ahmet Gün, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

OPERASYONUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Operasyona ait yeni detaylar ortaya çıktı. Polat çiftinin evinde yapılan aramalarda 80 sayfa tapu ve faturaların da içerisinde bulunduğu doküman ele geçirildi.

Firari olan şirket ortağı Zümrüt Yerebakan'ın evinde 10 bin dolar, Zekai Tepe'nin evinde 1 hard disk ve 350 mermi, Ahmet Gün'ün evinde ise 120 bin lira, 36 adet hesap dökümü ve 1 laptop ele geçirildi. Ayrıca araştırma süresince aralarında Polat ailesinden 13 kişinin de bulunduğu toplamda 41 şüphelinin ve 27 firmanın tüm mal varlığına tedbir konulduğu öğrenildi.

13 KİŞİ FİRARİ

Operasyonda gözaltı sayısı ise 17’ye yükseldi. Ekipler firari durumdaki 13 kişinin yakalanması için çalışmalarına devam ederken, gözaltındaki şüphelilerinde emniyetteki işlemleri sürüyor. Şüphelilerin 4 gün emniyette kalacağı en son Engin Polat ile Dilan Polat'ın ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Polat çiftinin gözaltına alınma sebebi ne?

İzmir’de iki kişi hayatını kaybetmişti: 'Elektrik Akımı' faciası göz göre göre mi geldi? İzmir’de iki kişi hayatını kaybetmişti: 'Elektrik Akımı' faciası göz göre göre mi geldi?

Dilan Polat, eşi Engin Polat ve kardeşi Sıla Doğu'nun gözaltına alınma sebeplerinin kaçmaya çalışmaları olduğu iddia edildi.

Gazeteci Murat Ağırel, gözaltı sebebini şöyle açıkladı:

"Polat ailesinin acil şekilde gözaltına alınmasının nedenini öğrendim. MASAK raporu daha hazırlanmamış. Hali hazırda Savcılık birden fazla Masak raporu bekliyor. Buna rağmen neden gözaltı yapıldığını sorduğumda ise aldığım cevap , Kayıtlı mernis adreslerin güncellenmesi, güncellenen adreslerin oturum olmayan boş adreslere taşınması ve kaçmaya hazırlandıkları yönündeki tespitler neden olmuş."

Editör: Selda Manduz