Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin soruşturmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Polat çiftinin 3 ayrı şirketinin muhasebesini tutan Songül K.'nın ifadesi şaşkınlık yarattı.

Kendisine bu firmaları Ahmet Gün'ün yönlendirdiğini belirten Songül K. ifadesinde, Gün'ün kendisine, "Polis senin ifadeni alacak. Dediğimiz şekilde ifadeni verirsin" biçiminde telkinde bulunulduğunu öne sürdü.

Baktığı şirketlerin, Polat ailesine ait olduğunu bilmediğini söyleyen Songül K., Ahmet Gün'ün kendisine, "Polat çifti özür videosu çekecek. Bir iki gün konuşulur sonra Türkiye'de her şey unutulur" dediğini de ifade etti.

Kara para aklamak, vergi kaçırmak, örgüt kurmak suçlamalarıyla haklarında soruşturma başlatılan Dilan Polat ve Engin Polat çifti ile birlikte 12 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SGK uzmanı tarih verdi: Asgari ücrete zam gelecek mi? SGK uzmanı tarih verdi: Asgari ücrete zam gelecek mi?

"BİZ SENİ NE SÖYLEMEN KONUSUNDA HAZIRLAYACAĞIZ"

Mali Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonla gözaltına alınan isimlerden birisi de Songül K.’ydı. Songül K., Polat ailesinin üç şirketinin muhasebe işlerini tutan kişiydi.

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun özel haberine göre; polise verdiği ifadesinde, bu şirketlerin muhasebe işini kendisine Avukat Ahmet Gün’ün yönlendirdiğini belirten Songül K. “Ben bunların Engin Polat ve Dilan Polat çiftine ait olduğunu bilmiyordum. Engin Polat'ı tesadüfen bir ay önce Ahmet Gün'ün bürosunda gördüm. Fakat benim Engin Polat ile yüz yüze gelmemi engelleyip başka bir odaya aldı. Bana hitaben ‘Seni polisler ifade almak için çağırabilir. Biz seni ne söylemen konusunda hazırlayacağız' dedi. Ben de kendisine beni neden polis arayacak dediğimde bana 'Sen şimdi git biz seni bilgilendireceğiz' dedi. Beni dışarı çıkarmak istedi o esnada Engin Polat isimli şahıs odadan çıktı. Dış kapıya yürüdü ve arkasından iki tane kadın çıktı. Daha sonra apar topar beni de gönderdi.” ifadelerini kullandı.

"YAZILI İFADENİ İSTERLER, ONU DA BİZ YAZAR GÖNDERİRİZ"

O günden iki gün sonra Ahmet Gün’ün kendisini tekrar arayarak ofise çağırdığını anlatan Songül K. “Ofisinde kendisi, Harun isimli ve Zümrüt isimli çalışanları vardı. Bana hitaben 'Songülcüğüm, bu arkadaşlar seni olası bir ifadeye karşı hazırlasınlar' dedi. Bir şey olmaz; çıkmaz ama biz yine en kötüsünü düşünelim ne söyleyeceğini bilelim. Sen biraz korkak bir tipsin bizim çocuklar gibi canavar ol. Haklarını hukukunu bil' dedi.  O gün beni telaşlı gördüğünden 'Seni çağırmazlar en fazla yazılı ifadeni isterler. Onu da biz yazar göndeririz' dedi.” ifadelerini kullandı.

"ENGİN POLAT VE DİLAN POLAT ÖZGÜR VİDEOSU ÇEKECEKLER, BİR İKİ GÜN DAHA KONUŞULUR, SON TÜRKİYE'DE HER ŞEY UNUTULUR"

Bu görüşmeden üç gün sonra Ahmet Gün’ün kendisini arayarak buluştuklarını anlatan Songül K. “Kendilerine, çok stresli ve tedirgin olduğumu, haberlerde Engin Polat ve Dilan Polat’ların şirket isimlerinin yayınlandığını ve bu şirketlerden Fekpen, Byzgun ve Tekbaşer isimli firmaların müşavirliğini yaptığımı beni nasıl büyük bir ateşe attınız, dedim.

Ahmet Gün bana hitaben 'Ben sizleri birer ünlü mali müşavir olarak yetiştiriyorum. Korkma sen sonucuna bak ve dediklerimi yap' dedi. Ben de ne yapmamı istiyorsun dedim. Dediğimin dışına çıkarsan yanarsın dediler. Ayrıca bana 'Merak etme hiç bunlara gerek kalmayacak zaten Engin Polat ve Dilan Polat özür videosu çekecekler bir iki gün daha konuşulur sonra Türkiye’de her şey unutulur' dedi. Ama biz yine hazırlıklı olalım her ihtimale karşı. Tedbirli olalım birbirimizi ele vermeden güçlü durup konuşulanların dışına çıkmayalım' dedi.” şeklinde ifade verdi

İfadesinde konuşmanın ayrıntılarına değinen Songül K., Ahmet Gün’ün kendisinin polise nasıl ifade vermesi gerektiğini anlatarak şöyle devam etti;

“İfadeni şöyle anlat dedi. Esenyurt’ta oturan Murat Akın isminde gayrimenkul işi ile uğraşan zengin görünümlü bir emlakçının tavsiyesi üzerine seni bulduğunu, yabancı yatırımcılarının olduğunu, Türkiye de şirket kurmak istediklerini, eğer hazırda kurulmuş temiz borcu olmayan firma varsa da satın alabileceklerini hem devir alınırsa kuruluşa göre bankacılık işlemlerinin devir alınan şirkette daha hızı yürütebileceklerini söyledi.

Bana sanki muhasebeci arıyormuşsun gibi iki tane isim salla temiz şirket var mı diye sorduğunu söyle çünkü bu yasal bir işlem muhasebeciler bunu yapar. Onlar yok derse o zaman beni arayarak temiz bir şirket var mı diye sorduğunu, sonra o da bana elinde borcu harcı olmayan firma olduğunu vereyim hem de benim kapanış işlemleri masrafından kurtardığını söylememi bunun üzerine Murat bey ile onun ofise gittiğimizi hisse devri işleminin orda gerçekleştiğini Murat beyin yabancı yatırımcı Samira Hanımı orda gördüğünü Murat beyin vekaletinin dosyada olduğunu gördüğümü ifademde söylememi istedi.

Firmanın da zaten boş beyanname verdiğini, şüphelenmem gereken bir durum olmadığını stok affı talebinde bulanacağımı söylememi Murat beyin de bulunduğunu ifade etti. Ben de Murat bey ile nerede ve nasıl görüştüğümü evrak alış verişini nasıl yaptığını sorarlarsa ne deyim dediğimde bana 'Bir telefon kullanmaz, haciz işlemi olduğu için hat almamış genelde sabit telefon numaradan arar ve kendi gelirdi dersin' dedi. Ben de kendisine bu kurduğun senaryonun saçma olduğunu ve bizim neyle suçlandığımızı, 'Niye her şeyi olduğu gibi söylemiyoruz' dediğimde; bana 'Zaten bu işten bir şey çıkmaz kara para aklama diye bir şey yok. Olsa şimdiye kadar onları içeri alırlardı. Zaten işyerlerinde arama yapıldı bir şey çıkmadı' dedi.”

Ahmet Gün’ün alınan 30 sayfalık ifadesinde Songül K.’nin bu iddiası kendisine soruldu. Ahmet Gün, bu iddiaların gerçek dışı ve hayal ürünü olduğunu iddia ederek suçlamayı kabul etmedi.

Polat ailesinin avukatı ve mali müşavirliğini yapan soruşturmanın kilit isimlerinden biri olan Ahmet Gün tutuklanmıştı. Operasyonda Songül K. serbest kaldı.

Editör: Selda Manduz