EMEP’li Karaca: Tecrit uygulanan Y ve S tipi cezaevlerinde işkence var! EMEP’li Karaca: Tecrit uygulanan Y ve S tipi cezaevlerinde işkence var!

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kerime Erdenli de vefat etti. Erdenli'nin vefatıyla yangında ölenlerin sayısı 14'e yükseldi.

Artı Gerçek’ten Rojhat Abi’nin haberine göre, yangın bölgesindeki köylerde taziye çadırları kuruldu. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ile Abdullah Zeydan, yangından etkilenen Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ köyüne gelerek taziye ziyaretinde bulunuyor.

55 BİN DEKAR KÜLE DÖNDÜ

Çınar ilçesine bağlı Köksalan Mahallesi’ndeki arazilerde başlayan yangının Yazçiçeği Mahallesi’ne sıçradı. Yangının Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine yayılması sonucu 55 bin dekar alanın etkilendiği, bunun 20 bin dekardan fazlasının ekili tarım alanı olduğu belirtildi.

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KRİZ MASASI KURDU

Yangının çıkmasıyla birlikte bölgeye giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun ile çevre illerin belediye eşbaşkanları yangının ilk anından itibaren mahallelerde yangın söndürme çalışmalarını ve insani ihtiyaçların karşılanmasını için kriz masası oluşturarak yerinde koordine etti. Ayrıca Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri, yangından etkilenen köylerde taziye çadırı, mobil aş evi ve seyyar lavabolar kurdu.

DEM PARTİ EŞ GENEL BAŞKANLARI YANGIN BÖLGESİNİ ZİYARET EDİYOR

Halkaların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır ile beraberindeki heyet de yangın bölgesindeki köyleri ziyaret ederek vefat eden ailelere başsağlığı diledi.

BÖLGE HALKINDAN BİLGİ ALDILAR

Yangından etkilenen köyleri ziyaret eden DEM Parti ve DBP heyetine birçok milletvekili, belediye eş başkanı, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaş eşlik etti.

DEM Parti, DBP Eşbaşkanları ve Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Yücebağ Köyü'nün ardından Diyarabakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan Köyüne ulaştı. Burada kurulan taziye evinde başsağlığı dileklerinde bulunan heyet yangına ilişkin yurttaşlardan bilgi aldı.

Editör: Selda Manduz