Dersim’de Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Partisi (EMEP) ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Türkiye İşçi Partisi (TİP), 31 Mart yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıklamıştı.

Diyarbakır-Mardin yangınında can kaybı 14'e yükseldi: Eşbaşkanlar bölgeyi ziyaret ediyor Diyarbakır-Mardin yangınında can kaybı 14'e yükseldi: Eşbaşkanlar bölgeyi ziyaret ediyor

Yapılan görüşmeler sonucunda altı siyasi yapının bir araya gelerek uzlaşıya varıldığını EMEP Başkanı Seyit Aslan açıkladı.

DEM Parti, SMF, TİP, EMEP, Partizan ve EÖC’nin bir araya gelerek kurduğu ‘Dersim İttifakı’ seçimlerde ortak hareket etme konusunda mutabık kaldı. Altı siyasi yapının ilk defa Dersim’de bir araya geldiğini söyleyen Aslan, “Dersim’i hem kazanmak hem de birlikte yönetmek için çalışmalara başlıyoruz” dedi.

‘SADECE MERKEZ DEĞİL, İLÇELERDE DE MUTABAKATIMIZ OLUŞTU’

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre Aslan, siyasi parti ve yapılarla bir süredir görüşmelerin sürdüğünü ve bugün ortak bir karara varıldığını belirterek, “Sadece merkez değil, ilçelerde olmak üzere ortak mutabakatımız oluştu. Ancak aday konusu ve hangi ilçelerden hangi parti adı altında seçimlere gireceğimiz ise netlik kazanmadı. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor” dedi.

‘SEÇİMLERDE DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAĞIZ’

Önümüzdeki birkaç gün içinde partilerin il örgüt Dersim’de bir araya geleceklerini söyleyen Aslan, hem yeni döneme dair yapılacak çalışmalar hem de adaylık konusu ile ilgili ortak bir açıklama yapılacağını belirtti. Kamuoyunda birkaç gündür süren tartışmaları hatırlatan Aslan, şöyle konuştu: “Bu sürecinde demokrasi güçlerinin ortak ittifakıyla seçimden daha güçlü çıkacağız. Dersim’i hem kazanmak hem de birlikte yönetmek üzere bir çalışma içinde olacağız”

Kamuoyunda ittifakın içinde TİP’in olmadığı yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığın belirten Aslan, bu birlikteliğin çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Aslan, önümüzdeki günlerde adaylarının da belirlenip, seçim sürecinin startını vereceklerini vurguladı.

Editör: Selda Manduz