Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Zonguldak’ta kaçak maden ocağında fenalaştıktan sonra ormanda yanmış cesedi bulunan Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani'yi Meclis gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Bayhan, “Kaçak maden ocaklarında çalıştırılan göçmen işçiler ile ilgili ne gibi önlemler alınmıştır ve bu işçilerin çalışma şartları ve haklarıyla ilgili bir denetim yapılmış mıdır?” diye sordu.

“SÖMÜRÜ DÜZENİNDE İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN ÖLÜSÜ DE DİRİSİ DE DEĞERSİZLEŞTİRİLMİŞTİR”

Bayhan, geçim kaygısı ile güvencesiz, kuralsız ve kayıt dışı çalışmak zorunda kalan binlerce işçinin sermayenin kâr ve rant hırsı pahasına yaşamını kaybettiğini, savaş meydanına dönüşen üretim alanlarında yaşanan bu işçi ölümlerinin, sömürüyü ortaya koyduğunu belirtti.

Soruşturma kapsamındaki zanlıların ifadelerinin kaçak madenin deşifre olmaması için ocak sahiplerinden Hakan Kornoş’un işçilere baskı yaptığını, kamera açılarını değiştirdiğini ve Nourtani'nin tüm elbiselerini sobaya atarak yaktığını ortaya çıkardığını söyleyen Bayhan, “Aynı zamanda MHP Gelik Belde Başkanı olan ocak sahibi Hakan Kornoş’un sorumlusu olduğu bu iş cinayeti, iktidarınız döneminde üretim alanlarının nasıl bir cinayet mahalline dönüştüğünün de çarpıcı bir tablosudur. Sermayedarların kâr ve rant hırsı uğruna işleyen bu sömürü düzeninde işçi ve emekçilerin ölüsü de dirisi de değersizleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda EMEP Milletvekili Bayhan, Vedat Işıkhan’a şu soruları yöneltti:

-Zonguldak'ta bulunan kaçak maden ocağında çalışan göçmen işçi Vezir Mohammad Nourtani'nin cesedi yakılmış halde bulundu. Cinayete ilişkin ceza soruşturması başlatılmış mıdır?

-Olayla ilgili ifadesi alınan tanıkların beyanları doğrultusunda, Nourtani'nin ölümüyle ilgili olarak gözaltına alınan maden ocağı sahibi Enver G., Hakan Kornoş ve yardım eden diğer beş kişi hakkında hangi suçlamalar yöneltilmiştir.

-Göçmen işçi Vezir Mohammad Nourtani'nin cesedi üzerinde yapılan ön otopside çok sayıda kırık tespit edildiği belirtilmiştir. Nourtani'nin ölüm nedeni ve detayları kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?

-Kaçak maden ocaklarında çalıştırılan göçmen işçiler ile ilgili ne gibi önlemler alınmıştır ve bu işçilerin çalışma şartları ve haklarıyla ilgili bir denetim yapılmış mıdır? Denetim görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır?

-Zonguldak'taki kaçak maden ocaklarının denetlenmemesi, işçilerin yasal statüsünün olmaması ve dolayısıyla hak talep edememeleri gibi sorunlara karşı alınacak önlemler nelerdir?

-Bu olayı göçmen işçilerin çalışma şartları ve haklarıyla ilgili bir sorunun parçası olarak görüyor musunuz ve bu konuda hükümetinizin planları nelerdir?

-Afganistan uyruklu işçilerin kömür işletmecileri için "bulunmaz nimet" olduğu ifade edilmiş. Yasal statüde çalışan işçilere göre kaçak çalışan Afganistan uyruklu işçilere daha düşük ücret ve sigorta ödemesi uygulandığı iddia ediliyor. Bu durumla ilgili olarak alınacak önlemler nelerdir?

'Zırhlı araç kriz yarattı’ iddiası: Bakanlık istemedi, Soylu zorla iade etti 'Zırhlı araç kriz yarattı’ iddiası: Bakanlık istemedi, Soylu zorla iade etti

-Zonguldak'ta göçmen işçilerin çalışma şartları ve hakları konusunda hangi sivil toplum örgütleri ve insan hakları kuruluşları tarafından daha önce yapılmış raporlar veya açıklamalar bulunmaktadır, Bakanlığınızın bu konudaki çalışmaları nelerdir?

Editör: Selda Manduz