Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ikili görüşme öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, “Tevrat'ta çocukların öldürülmesi yoktur. Bunlar karşısında elimiz kolumuz bağlı mı duracağız? Bunun tarihe hesabını veremeyiz. Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Türkiye olarak amacımız İsrail ve Filistin devletlerinin yan yana barış ve huzur içerisinde var olacakları ortamı yaratmaktır" ifadelerini kullandı.

İsrail-Filistin savaşına ilişkin konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor. 13 binden fazla Filistinli öldürüldü, neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı. Yatıp kalkıp “Hamas” diyorlar. Hamas'ın silahlı gücüyle İsrail mukayese edilebilir mi? İsrail'in nükleer silahı olmasına rağmen var demez çünkü yalanı çok iyi kullanırlar. Hamas'a mali destek veriliyor mu? Öyle bir şey de yok. Bu yokluklar içinde ibadethaneler vuruluyor. Tevrat'ta çocukların öldürülmesi yoktur. Bunlar karşısında elimiz kolumuz bağlı mı duracağız?

'ANTİSEMİTİZME TAVIR KOYAN İLK LİDERİM'

"Bunun tarihe hesabını veremeyiz. Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz 'holokost' cenderesinden geçmedik. Başbakanlığım döneminde ben ilk defa antisemitizm noktasında tavır koymuş bir liderim. Dünyada hiçbir başbakan bu tavrı koymamıştı ama ben koydum ta o zaman... Bundan dolayı da kimseye borcumuz yok. Türkiye olarak amacımız İsrail ve Filistin devletlerinin yan yana barış ve huzur içerisinde var olacakları ortamı yaratmaktır. "

SCHOLZ: İSRAİL'İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR

Konuya ilişkin kısa bir konuşma yapan Scholz ise, "İki devletli çözüm önerimizdir, İsrail devletinin varlığı olmazsa olmazımızdır" dedi.

İsrail'in saldırılarının sorulması üzerine Scholz, Hamas liderliğinde 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırıların oldukça vahşi olduğunu ve İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu belirtirken sivil can kayıpları konusunda hassas olduklarını ve bunları en aza indirmek için çalıştıklarını öne sürdü.

Erdoğan, kendisine bir gazeteci tarafından İsrail hakkında kendisine yöneltilen soruyu ise şöyle yanıtladı:

TİP'in Amasya, Samsun ve Ordu il örgütleri istifa etti TİP'in Amasya, Samsun ve Ordu il örgütleri istifa etti

"Rusya-Ukrayna savaşında herkes Ukrayna'nın yanında yer alıyor. Biz ikisiyle de görüşüyoruz. 33 milyon ton tahılı Avrupa'ya götüren biz olduk. Binlerce Filistinliyi İsrail öldürdü. İbadethaneleri, kiliseleri vuruyor. Hastaneleri vuruyor. Ben bundan rahatsızım. Siz bunlara neden tavır koymuyorsunuz?"

Editör: Selda Manduz