Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Başkanı Zühtü Arslan'a ağır suçlamalarda bulunarak hedef göstermesine tepkiler sürüyor.

Bahçeli dünkü grup toplantısı konuşmasında "AYM'nin kapatılması ya da yeniden yapılandırılması" çağrısı yaparak Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay milletvekili Can Atalay için hak ihlali kararı veren AYM'ye karşı, kararı uygulamayan ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay'ı savundu.

AYM Başkanı Arslan'ın "haddini ve hududunu çok açık bir şekilde aştığını" savunan Bahçeli, "Ve ilave yapıyorum Türk devletiyle uğraşma, cesaretin varsa Kandil'e git" dedi.

Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve YARSAV'ın eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, "Ya Anayasa Mahkemesi kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır," diyen ve AYM başkanına da "cesaretin varsa Kandile git" sözlerini sarf eden Bahçeli'ye eski 'ndan tepki geldi.

BAHÇELİ'NİN SÖZLERİNE TEPKİ

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve YARSAV'ın eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, sosyal medya üzerinden Bahçeli'ye tepki gösterdi. Uzun, 30 Aralık 2022’de Ankara’da öldürülen MHP'ye yakın Ülkü Ocaklarının eski genel başkanı Sinan Ateş'i hatırlattı.

"SİZ, ANKARA’YI 'KANDİL’E' ÇEVİREN DEĞİL MİSİNİZ?"

Uzun, şu ifadeleri kullandı:

"Sinan Ateş kardeşimizi Başkent’in ortasında, Cuma namazı çıkışında öldürten partili kim? Siz, Ankara’yı 'Kandil’e' çeviren değil misiniz?"

'BAHÇELİ KENDİNE GEL!.. BURASI DAĞ BAŞI DEĞİL'

YARSAV'ın eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da şu ifadeleri kullandı:

Aylin Cesur İYİ Parti'den istifa etti Aylin Cesur İYİ Parti'den istifa etti

"Engin Alan 2010 yılında Balyoz davasından tutuklandı. 2011 yılında, cezaevinde iken MHP milletvekili seçildi. 2012 yılında 18 yıl ağır hapis cezası aldı. 2013 yılında bu cezasını Yargıtay onadı. 2014 yılında AYM hak ihlali kararı verdi. Bunun üzerine Engin Alan yerel mahkemece tahliye edildi. 2014 yılında Engin Alan TBMM'ye gelip yemin etti! Bahçeli kendine gel!.. Burası dağ başı değil, Türkiye Cumhuriyeti!"

Editör: Selda Manduz