Hakkı Zariç Susuz'da okurlarıyla buluştu: Edebiyatın yakınlığı için temas gerekir Hakkı Zariç Susuz'da okurlarıyla buluştu: Edebiyatın yakınlığı için temas gerekir

Yönetmen Zeki Demirkubuz, 26 Aralık akşamı bir televizyon programına konuk olarak 2006 yılında gerçekleştirilen 43'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaşananları anlattı.

 Demirkubuz, 2006'da "Kader" filminin Antalya Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldığı törende Nuri Bilge Ceylan'ın bayıldığını hatırlatarak, "En İyi Film Ödülü açıklanmadan önce Nuri Bilge Ceylan pat bayıldı. Gitti kaldırdılar, hatta ben de yardım etmeye çalıştım" dedi.

43'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın bayıldığı anların arşiv görüntülerini paylaşıldı.

Zeki Demirkubuz ise 26 Aralık'ta katıldığı programda  43'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaşananları şöyle anlatmıştı:

"Hiçbir zaman söylendiği gibi çok yakın arkadaş değildik. Aç kalsam ekmek parası isteyeceğim biri değildi. Ama işte Semih Kaplanoğlu gibi ya da başka arkadaşlar gibi görüştüğüm bir arkadaştı. Ama ben midem bulanınca uzaklaştım ama ilişkimiz kopmadı. İklimler filminin kurgusu sırasında çok çiğ bir hareket yaptı. O onu çekti, ben Kader'i çektim.

Ödül töreninin açıklanacağı gün otelin lobisinde otururken bu geldi, böyle havalı havalı, gevrek gevrek. Jüride de Cannes'dan biri var, bunun bir arkadaşı. Hatta orada bunun esprisi oldu, herhalde sinyal aldı bu, ondan keyfi yerinde diye. Benimle de konuşuyor, geldi masamıza oturdu, sohbet ettik. Aynı akşam bunlar geldi yapımcısı, karısı, kendisi, tören sırasında önümüze oturdular, hiç konuşmadılar benimle. Ebru iki gün önce Kader'i izleyince allak bullak olduğunu söyledi, aramız iyiydi. Neyse geldiler, konuşmuyor. Arkasından seslendim, bakmadı bile. Neyse vardır bir derdi dedim. İki tane ödül aldı, çıktı acayip küskün falan. Sonra her şeyin üstüne yemin ediyorum bir tane bile Kader'e şey yok. Bizim zaten bir beklentimiz de kalmadı. Tam böyle en iyi film ödülü açıklanmadan önce bu pat bayıldı. Gitti kaldırdılar, hatta ben de yardım etmeye çalıştım. Törenden sonra 'İyi misin?' demek için aradım. Konuşmak istemedi ve o günden itibaren konuşmadı. İki gün sonra Mis Sokak'ta yüz yüze geldik, 'İyi misin?' dedim, yüzünü çevirdi. Bir tane tokat atmak istedim. Çok yakınındaki bir akrabasına sordum. Cannes Film Festivali aleyhinde konuştuğum için benimle konuşmadığını söyledi. Cannes Film Festivali'nin muhtarı mısın, nesin sen, sana ne?"

'BEN İMA ETMEM, BİR ŞEY VARSA SÖYLERİM'

Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan'ın Doğan Kitap tarafından yayımlanan 'Kış Uykusu' kitabındaki sözlerine de cevap vererek, "Ülkenin dünya çapındaki tek yönetmeninin bu durumlara düşmüş olması utanç verici. 15 yıl sonra neden böyle bir şey yaptı anlamıyorum. Bunun arkasında mutlaka bir hesap, çıkar vardır. Onun için yapmıştır. Üç Maymun'u izlemedim. Adilik yapmasın. Çünkü ben ima etmem, bir şey varsa çat çat söylerim" ifadelerini kullandı.

'YOUTUBE KANALI AÇSA İYİ EDER'

Nuri Bilge Ceylan da Zeki Demirkubuz'un televizyon kanalında yaptığı ve gündem olan açıklamaların ardından X (Twitter) sosyal medya hesabından Demirkubuz'a "Ne söylerse söylesin cevap vermeyeyim diyordum ama bu üslup karşısında ne yazık ki bu artık mümkün değil. Kendine şimdiden bir YouTube kanalı açarsa iyi eder. Yakında..." diye yanıt verdi.

Editör: Selda Manduz