Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen Gültan Kışanak, Diyarbakır'da alkış ve zılgıtlarla karşılandı.

Yedi buçuk yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır'da DEM Parti İl Örgütü binasının önünde alkışlarla ve zılgıtlarla karşılandı.

Ayşe Ateş, Meral Akşener'i evinde ziyaret etti Ayşe Ateş, Meral Akşener'i evinde ziyaret etti

'Jin, jiyan, azadi' (Kadın, yaşam, özgürlük), 'biji berxwedana zindanan' (Yaşasın cezaevi direnişi) sloganları atıldı. Kobanê Davası'nda 10 yıl hapis cezası verilen Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve eski Milletvekili Çağlar Demirel de Kışanak'ı karşılayan isimler arasında yer aldı.

'CEZAEVLERİNİN KAPISI TAMAMEN AÇILINCAYA KADAR BİZ DE ÖZGÜR DEĞİLİZ'

Parti binası önünde bir konuşma yapan Kışanak, "Bugün Amed'e eksiksiz gelmek isterdik. Bütün yoldaşlarımızla Selahattin başkanla, Figen başkanla, Zeynep arkadaşımızla, cezaevinde bulunan bütün siyasi tutsaklarla hep beraber gelmek isterdik. Biz biliyoruz ki cezaevlerinin kapısını tamamen açılıncaya kadar biz de özgür değiliz. Bugün burada sizlerle buluşmak, halkımızla, toprağımızla buluşmak tabi ki onur verici. Bu sizlerin dışarıda, siyasi tutsaklarında içeride verdiği onurlu bir mücadelenin sonucudur. Ama yüreğimiz buruk. Yoldaşlarımız bir kumpas davasında haksız hukuksuz bir kararla karşı karşıya kaldı" dedi.

'HEP BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ'

Artı Gerçek’ten Rojhat Abi’nin haberine göre, "Kobanê aslında bir insanlık davasıydı, bir vicdan davasıydı" diyen Kışanak, şöyle devam etti:

"O zaman gerçekten 7'den 70'e herkes aslında insanlığa, vicdana onura sahip çıktı. Sonrasında da bir Kobanê Kumpas Davasıyla siyasi operasyonlar yapıldı. Şimdi de şimdi de bu insanlık ve vicdan davası olarak önümüzde duruyor. Dünkü karar bizim için anlamlı bir karar değil. Ne hukuki olarak ne insani olarak ne vicdani olarak ne de bu ülkenin hakikati olarak zerre kadar geçerliliği olan bir karar değil.

Biz biliyoruz ki oradaki arkadaşlarımızın her biri, halklarımızın barışı için, özgürlüğü için, demokrasi için yaşadılar. Bunun için nefes aldılar, bunun için mücadele ettiler. Bugün de cezaevlerinde aynı direnişi sürdürüyorlar. Ben sizleri hepinizi arkadaşlarımıza olan hasretimizle, özlemimizle, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Hep beraber mücadele edeceğiz.

Bu haksızlığın sona ereceği, Selahattin başkanın, Figen başkanın cezaevinde bulunan bütün siyasi tutsak arkadaşlarımızın, yoldaşlarımızın halkıyla toprağıyla, ülkesiyle, ailesiyle buluştuğu özgür günleri beraber karşılayacağız. Bu umutla sizleri selamlamak istiyorum."

Gültan Kışanak, Ahmet Türk ve parti yetkilileriyle birlikte parti binasından ayrıldı.

Editör: Selda Manduz