Ekonomi yönetiminde zincirleme bazı değişikliklerin olacağı öne sürüldü. İddiaya göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Şahap Kavcıoğlu görevden alınacak ve yerine Hafize Gaye Erkan atanacak.

Gerçek Gündem'de yer verilen iddiaya göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in haziran ayı başında Hafize Gaye Erkan'ı BDDK Başkanı olarak atayacağı ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ikna ettiği öne sürülüyor.

İKİ KAMU BANKASI GENEL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINACAK İDDİASI

İki kamu bankasının genel müdürünün görevden alınacağı iddiası da kulislerde konuşuluyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın Genel Kurulları 06 Haziran 2024 Perşembe günü saat 10:00’da yapılacak. Bu genel kurullarda Yönetim ve Denetim Kurulları üyelerinin seçimi de yapılacak.

Şimşek: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor Şimşek: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor

Hafize Gaye Erkan'ın ilk olarak kamu bankaları yönetiminde bir değişikliğe gideceği ileri sürülüyor. Kulislerde iki kamu bankasının genel müdürünün de görevden alınacağı iddiası konuşuluyor. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih'in görevden alınacağı iddialar arasında.

ERKAN, KAVCIOĞLU'NU BİR KEZ DAHA KOLTUĞUNDAN ETMİŞ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023'te yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra ABD'den gelen Hafize Gaye Erkan., Şahap Kavcıoğlu'nun yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştı. Son iddianın gerçekleşmesi halinde Erkan bu kez Kavcıoğlu'nu BDDK koltuğundan etmiş olacak.

Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023'te Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştı. Türkiye'nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı Erkan bu görevde 8 ay kalabilmiş ve 2 Şubat 2024'te istifa etmek zorunda kalmıştı.

Editör: Selda Manduz