Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Xoşeb mahallesinde meydana gelen çığ sonrası yol iki yönlü olarak kapandı.

Bölgeye jandarma ve AFAD ekipleri yönlendirildi.

VALİ BALCI AÇIKLAMA YAPTI

Van'a kayyım atanan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ozan Balcı,  Van-Hakkari kara yolunun Güzeldere Geçidi bölgesinde akşam saatlerinde çığ düştüğünü söyledi.

Bu sırada yoldan geçen minibüsün kar kütlesinin sürüklemesi sonucu şarampole yuvarlandığını belirten Balcı, şunları aktardı:

BİR KİŞİ VEFAT ETTİ

"Olayın hemen ardından bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, Karayolları ve jandarma ekipleri sevk edildi. Ekiplerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Çığın sürüklediği minibüsteki 12 vatandaşımız kurtarıldı. Durumları iyi. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralılarımızın durumu iyi. Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, yaralılarımız da acil şifalar diliyorum."

Van'da yoğun kar ve tipi fırtınasının etkisiyle yüksek kesimlerde bulunan bazı mahallelerin yolları kapanmış, yol çalışması için giden ekiplerin önüne çığ düşmüştü.

Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmeye göre Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesine dikkat çekilmişti.

Editör: Selda Manduz