Seçilmiş Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in kayyım atanması Urfa'nın Hilvan ilçesinde protesto edildi.

DEM Parti Hilvan Seçim Bürosu önünde yapılan açıklamaya DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, dün yenilenen seçimde yeniden Hilvan Belediyesi Eşbaşkanları seçilen Garip Yeşil ile Serhan Paydaş ve çok sayıda Hilvanlı katıldı.

'TEK BİLDİĞİNİZ REZİL OLMAK, YENİLMEK'

Artı Gerçek’ten Rojhat Abi’nin haberine göre, DEM Parti Milletvekili Burcugül Çubuk şöyle konuştu:

CHP Kars Milletvekili Alp: Köy çocukları İmam Hatip okullarına gitmeye zorlanıyor CHP Kars Milletvekili Alp: Köy çocukları İmam Hatip okullarına gitmeye zorlanıyor

"Bugün Hilvan’dan sesleniyoruz. 31 Mart günü bir çeşit darbe ile halktan çalınmaya çalışılan, 500 oy farkına yenilmeyi kabul etmeyip 3 bin 254 oy farkına yenilen, bütün Hilvan halkını karşısına alan AKP-MHP faşist ittifakı ve halkın karşısında kendisini bir güç sanan kolluk, valilik ve kaymakamlarına bir çift sözümüz var. On yıllardır Kürdistan halkları zulüm, katliam ile karşı karşıya. On yıllardır kazandıkları belediyeleri kayyımlar ile ellerinden alındı. Siyasi iradeleri tutuklandı, katledildi, sürgüne gitmek zorunda bırakıldı. On binlere Kürt genci hapiste tecrit politikaları ile diz çöktürülmeye çalışıldı. Bundan bir kazanç sağlanmadı. Tek bildiğiniz rezil olmak, yenilmek. Hilvan’da büyük yenildiğiniz. Hakkari’deki kayyım darbeniz ile daha büyük yenileceksiniz. Van’da gördünüz. Sizin Kürt halkının, Kürdistan halkının seçme hakkına saldırınız, her yerden ses ve karşılık buldu. İzmir’de halen Kürt halkı ile dayanıştığı için hapiste olan Türkiyeli sosyalistler var."

'SİZE ZAFER YOK, YENİLECEKSİNİZ'

İktidara seslenen Çubuk, "Kürt ve Kürdistan halkları yalnız değil. Bu saldırın Hakkari’den başlatılmasının nedeni yalnız bırakılacaklarını sanmaları. Bir Türk sosyalist olarak bugün Hilvan’dan bunu başaramayacağınızı ilan ediyorum. Bunu hiçbir zaman başaramadınız. Hakkari’de kayyım atadınız. Halkı para ile satın alarak seçimi kazanmaya çalıştınız ama yenildiniz. Size Türkiye ve Kürdistan'da bundan sonra zafer yok. Ancak Ergenekon ile yaptığınız iş birliği ile iktidarda kalmaya çalışırsınız. Ancak savaşla sömürüyle iktidarda kalmaya çalışırsınız. Ancak patronların emrine girerek iktidarda kalmaya çalışırsınız. Fakat siz bugün sokakta, çok işaret ettiğiniz sandıkta yenildiniz. İnsanların bilincinde, yüreğinde yenildiniz. Siz sokakta yaşayan canlılara düşmanlık edecek kadar, Akbelen, Cûdî, Besta’nın ağaçlarına düşmanlık edecek kadar basiretsiz, niteliksiz ve karaktersizsiniz. Yenileceksiniz" dedi.

'SİZİN ROJOVA SEÇİMLERİ İLE NE İŞİNİZ VAR?'

Rojova'da 11 Haziran'da yapılacak seçimleri hatırlatan Çubuk, "Kürt halkına bu saldırıların Rojava’daki özyönetimin seçimlerinden önce olması önemli. Sizin Rojava seçimleri ile ne işiniz var? Sizin dünyada Kürtlerin yaşadığı her yerde terör üretmekten başka ne işiniz var? Türkiye halkları, işçiler, kadınlar, Kürt halkının, Kürdistan’ın yanındadır. Uğradığımız saldırının ayrı olmadığını biliyoruz. Siz saldırılar ile bizi bölmeye çalıştınız biz daha çok birleştik. Birleşik mücadelemize, irademize yenileceksiniz. Bizim mutlak sözümüzdür: Jin, jîyan, azadî (Kadın, yaşam, özgürlük), dem dema azadîyê (özgürlük zamanı)" diye konuştu.

Editör: Selda Manduz