Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Asrın Hukuk Bürosu, Kürt Araştırmaları Derneği ve Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) öncülüğünde Ege ve Marmara bölgeleri kentlerinde bir araya gelenler, bugün Gemlik'e doğru hareket etti.

'İNSANLAR AKIN AKIN BURAYA GELMEK İSTİYOR'

Yüzlerce araç polisler tarafından çeşitli noktalarda engellendi. HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile vekillerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, Gemlik’e 20 kilometre kala Orhangazi yolu üzerinde açıklama yaptı:

"Dün Amed’de, Çukurova’da, Serhat’ta, Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında çeşitli eylem ve etkinlikler düzenledik. Dünden beri adeta polis ve kolluk güçleri alarma geçmiş gibi her yerde bize fiili engelleme gerçekleştirdiler. Dün de çok sayıda arkadaşımız gözaltına alındı. Bugün de Ege ve İzmir’den gelen arkadaşlarımız engellendi, gözaltına alındı. İstanbul’da aynı şekilde engellemeler oldu. Şu an Türkiye’nin dört bir yanında insanlar akın akın buraya gelmek istiyor. Kolluk güçlerinin ciddi bir baskısı ve engellemesiyle karşı karşıyayız. Şu bilinsin; halkın iradesi buradadır. Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu halkları buradadır. Halk ‘Kürt sorunu bir an önce barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmelidir’ diyor."

'ÖCALAN MUHATAP ALINMADIĞI SÜERCE SAVAŞA KURBAN OLACAĞIZ'

“Kürt sorunu çözülmeden Türkiye halkının demokratik bir ortamda yaşama imkanı yoktur” diyen Hatimoğulları, şöyle devam etti: "Ortadoğu’da savaş ve çatışmaların bitmesi için Kürt sorunun bir an önce çözülmesi, Rojava’da Kürt halkının statüye sahip olması ve haklarına kavuşması talep edilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmediği, İmralı tecridi devam ettiği, Sayın Öcalan muhatap alınmadığı sürece bizler çatışmalara, savaşa ve ayrıştırıcı siyasete kurban olacağız” diye belirtti.

Özgür Özel’den erken seçim mesajı: Kitlelerin sesi duyulmazsa seçimden başka bir çare yok Özgür Özel’den erken seçim mesajı: Kitlelerin sesi duyulmazsa seçimden başka bir çare yok

BARIŞÇIL ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Hatimoğulları, “Gelin bu sorunu barışçıl yollarla çözmenin formülü üzerinde çalışalım, gelin İmralı tecridini kaldıralım. Gelin Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşmasını birlikte sağlayalım. Buradan yürüyüşümüze devam edeceğiz. Türkiye’deki ve uluslararası bütün demokratik güçler, hak, hukuk ve adalet arayan kurumlara çağrımızdır; gelin hep birlikte bu sorunun çözümüne katkı sağlayalım. Bütün Türkiye ve Kürdistan halkına buradan duyurumuzdur; yürüyüşümüz devam edecek” dedi.

GEMLİK'E ULAŞTILAR

Türkiye'nin birçok kentinden dün ve bugün yola çıkan Özgürlük Yürüyüşü katılımcıları, gözaltı, polis ablukası ve kötü hava koşullarına rağmen Gemlik'e ulaştı.

15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul’un 39 ilçesinden bugün araçlarla yola çıkıldı. Kocaeli ve Bursa'dan da birçok araçla Gemlik'e hareket edildi. Bursa ve ilçelerini ablukaya alan polisler, Gemlik girişinde araçlardan çoğunu durdurdu. Ablukaya rağmen gruplar Gemlik'e ulaşmayı başardı.

Gemlik’e girişlerine izin verilmeyen yürüyüşçüler, bulundukları yerde halaylarla ve sloganlarla uzun bir süre durumu protesto etti.

HATİMOĞULLARI GEMLİK’TEN DE SESLENDİ

Gemlik'e yakın bir noktada HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğlulları ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi, Gemlik’te bir araya geldi. HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, burada yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümü için PKK lideri Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz