Türkiye yerel seçimlere giderken, partilerin de çalışmaları hız kazandı. HEDEP’in batıda yapacağı ittifakın kriterleri de belli olmaya başladı.

Türkiye, mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ardından, yerel seçim sürecine girdi.

Partilerin yerel seçimlere yönelik çalışmaları hız kazanırken, son üç seçimdir ittifakla seçime giden siyasi patilerin yeni dönemde nasıl tutum alacakları da merak konusu.

Geçtiğimiz günlerde yerel seçimlere ilişkin açıklama yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan da, batıda yerel seçimler için ittifaka açık olduklarını belirtti.

'BATIDA İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ' MESAJI

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde ittifaka ilişkin, “Batıda ittifaka açığız. Hiçbir çalışma ve karar sizden habersiz olmayacak” derken, Tülay Hatimoğlulları da “Birinci, ikinci olduğumuz bölgelerde kendi adayımız ile seçime gireceğiz. Batı illerinde ise ittifaka açığız” açıklamasında bulundu.

ÖNCELİK ŞEFFAFLIK

HEDEP tarafından yapılan açıklamaların ardından partide işbirliği meselesinin hangi şartlar altında gerçekleşeceği de merak ediliyor.

Parti kaynakları, bir işbirliği yapılacaksa bunun ilk şartının sürecin şeffaf yürütülmesi olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda eğer bir işbirliği yapılacaksa kamuoyu önünde görüşmeler açık yürütülecek.

YEREL ÖRGÜTLER ARACILIĞI İLE YÜRÜTÜLECEK

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre, işbirliği konusunda şeffaf olunmasının yanı sıra, anlaşma koşullarının arasında karşılıksız bir sürecin işlemeyeceğine de işaret ediliyor. Yapılacak görüşmeler sonucunda, partilerin yerel örgütlerinin işbirliği içine girmesi gündemde. Ayrıca görüşmelerin işbirliği yapılması planlanan kentlerdeki parti yerel örgütleri aracılığı ile yürütülmesi konuşuluyor.

KARŞILIKSIZ İŞBİRLİĞİ KABUL EDİLMEYECEK

Yerel seçimler yaklaşırken halk toplantıları düzenleyen HEDEP’in, tabandan gelen talepleri dikkate aldı. Tabanın genel seçim sürecinde partinin karşılıksız olarak destek veren konumda olması tabanı rahatsız etti. Partinin de yerel seçimlere ilişkin işbirliğine yaklaşımı bu doğrultuda olacağı belirtiliyor. Parti kaynaklarının belirttiğine göre, yerel seçimlerde HEDEP, karşılıksız işbirliğini kabul etmeyecek.

Örneğin bir büyük kentte herhangi bir partiyle işbirliği yapılacaksa, o partinin bazı ilçelerde HEDEP’e destek vermesi istenecek.

'Katliam yasası'nda düzenleme: 'Ötanazi' ibaresi çıkarılıyor 'Katliam yasası'nda düzenleme: 'Ötanazi' ibaresi çıkarılıyor

CHP YEREL SEÇİMLERDE NASIL BİR STRATEJİ ÜRETECEK

HEDEP’in batıda ittifaka açık olmasını belirtmesi, gözleri CHP’nin ittifak stratejisine çevirdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel katıldığı bir TV programında HEDEP ile ittifak yapacak mısınız sorusuna “Biz CHP olarak bütün partilerle bayramlaşabilen tek partiyiz. Bütün partilerle de diyaloğumuz olacak” açıklamasında bulunmuştu.

Partililer de bu konuda tüm siyasi partilerle görüşmeye açık olduklarını ve ancak şu ana kadar somut bir işbirliği görüşmesinin gerçekleşmediğini belirtiliyor.

Editör: Selda Manduz