Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mersin Milletvekili Ali Bozan, “1 Kasım Dünya Kobanê ile Dayanışma Günü” olarak kabul edilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

'Arap Baharı' olarak tarihe geçen halk isyanlarının Suriye’ye sıçradığı ve sonrasında El Kaide-IŞİD gibi örgütlerin büyük bir yıkıma neden olduğu anımsatılan teklifte, Kürtlerin yoğun bir şekilde yaşadığı Kobanê’ye dönük başlattığı saldırıya işaret edildi.

Teklifte, “bu saldırılara karşı tarihsel bir direnişin gösterildiği” ifade edildi.

'ORTAYA KONULAN BÜYÜK DİRENİŞ, ORTADOĞU HALKLARINA UMUT OLDU'

Teklifte, şu ifadelere yer verildi:

“Kobane’de başta Kürt halkı olmak üzere bölge halklarının büyük direnişine çarptı. IŞİD’in tank, top ve ağır silahlarına karşı Kobane’de topraklarını ve yurtlarını savunanlar tarafından ortaya konulan büyük direniş, Ortadoğu halklarına umut oldu. 1 Kasım, aralarında Nobel Barış Ödülü sahiplerinin, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişinin çağrısı ile Dünya Kobanê Günü ilan edilmiştir. Bu kanun teklifi ile; barbar çetelere karşı tüm dünyada halkları ile dayanışmanın sembolü olan 1 Kasım’ın Dünya Kobane Günü olarak ilan edilmesi öngörülmüştür.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz