Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında İstanbul Havalimanı’nda Kobanê soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski HDP milletvekili Hüda Kaya hakkında tutuklama kararı verildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) yaptığı açıklamada, Kayanın hakkındaki fezleke için avukatı aracılığıyla birkaç kez ifade vermek istemesine rağmen savcılığın ifadesini almadığı belirtilerek "1 Kasım Dünya Kobanî Gününde tutuklanması tesadüf değildir. “Kobanî düştü düşecek” diye hayal kuranların yaşadığı hüsran, yıllardır özellikle Kürt halkına ve partimize yönelik bir intikam duygusuna dönüşmüştür. Halen devam eden ve hukukun yerle bir edildiği Kobanî Kumpas Davası bunun sonucudur. Hüda Kaya’nın bir kadın devrimi olan Kobanî Direnişinin yıl dönümünde tutuklanmış olması ayrıca kadın kimliğine yönelik de bir saldırıdır" denildi.

HEDEP MYK'nin açıklaması şöyle:

"Önceki dönem milletvekilimiz Hüda Kaya bugün gözaltına alınarak tutuklandı. Hüda Kaya, her dönem hak savunucusu kimliği ile dikkat çekmiş, hiçbir zaman egemenlerin baskılarına boyun eğmemiş bir yol arkadaşımızdır. Gözaltına alınıp tutuklanması da iktidarın partimize, siyasetimize, kendisi gibi düşünmeyenlere ve teslim olmayan toplumsal kesimlere yönelik intikam siyasetinin sonucudur.

'Muhalefetten 7 vekil AKP'ye geçecek' iddiası 'Muhalefetten 7 vekil AKP'ye geçecek' iddiası

Hüda Kaya, hakkındaki fezleke için avukatı vasıtasıyla birkaç kez ifade vermek istemiş, ancak soruşturma savcılığı ifadesini almamıştır. Soruşturmada kaçak muamelesi yapılmış ve bir program için yurt dışına gideceği sırada İstanbul Havaalanında gözaltına alınarak adeta kendisine tuzak kurulmuştur. Hüda Kaya’nın özellikle bugün, yani 1 Kasım Dünya Kobanî Gününde tutuklanması tesadüf değildir. “Kobanî düştü düşecek” diye hayal kuranların yaşadığı hüsran, yıllardır özellikle Kürt halkına ve partimize yönelik bir intikam duygusuna dönüşmüştür. Halen devam eden ve hukukun yerle bir edildiği Kobanî Kumpas Davası bunun sonucudur. Hüda Kaya’nın bir kadın devrimi olan Kobanî Direnişinin yıl dönümünde tutuklanmış olması ayrıca kadın kimliğine yönelik de bir saldırıdır.

Yıllardır 28 Şubat’tan nemalanan AKP, o dönemin mağdurlarından Hüda Kaya’ya bugün daha büyük bir mağduriyet yaşatmaktadır. Çünkü Hüda Kaya, AKP iktidarının belirleyip domine etmek istediği “iktidar ve devlet dindarlığı”nın dışında bir inanç yaşamış ve bunun gerektirdiği gibi hakkı, hukuku ve adaleti savunmuştur. İktidar, Kaya şahsında gelişen muteber muhafazakar kimliğe itirazı cezalandırmak istemiştir.

Bu yapılan, haksız ve hukuksuz olduğu kadar ahlaksızdır da. Başka coğrafyalardaki savaşlar için timsah gözyaşı dökerek “mazlumların dostu” hamaseti yapan iktidar ve sözcüleri, bu toprakları mazlumların mağduriyetler coğrafyasına dönüştürmüştür. Elindeki devlet gücüyle Kürtlere ve ezilenlere büyük bir zulüm uygulamaktadır.

Buradan şunu bir kez daha ifade ediyoruz: Yıllardır uyguladığınız hiçbir saldırı ve baskı bizi yolumuzdan alıkoyamadı, bugün de hiçbir saldırınız bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Siz saldırdıkça biz güçleneceğiz, siz tutukladıkça biz çoğalacağız ve bu zulmünüz mutlaka bir gün sonunuzu getirecek.

HEDEP olarak; iktidarın bu nobran ve kendisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan zulmüne karşı herkesi duyarlı olmaya ve bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırıyoruz."

Editör: Selda Manduz