Eski milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde, birçok yazar, akademisyen ve insan hakları savunucusunun imzacı olduğu, "Gezi Davası İçin Adalet Çağrısı" isimli bildiriyi paylaştı.

Gezi davası tutuklusu, İBB Şehir Planlamacısı Tayfun Kahraman'ın eşi Meriç Demir Kahraman da bu çağrıyı alıntılayarak, yaşadıkları haksızlıkları bir kez daha dile getirdi.

Meriç Demir, "20 aydır bu cümleyi duyuyorum" diyerek, insanların kendisine “Yaşadığınız çok büyük haksızlık, eşinizin Gezi’de hiçbir şiddet olayıyla ilişkisi olmadığını, hükümeti devirmeye teşebbüs etmediğini herkes biliyor. Çok üzülüyoruz, umarız yakında kavuşursunuz” dediğini aktardı.

MERİÇ DEMİR: BİR KİŞİ BİLE TAYFUN KAHRAMAN SUÇLU DEMİYOR

Demir, eşi Tayfun Kahraman ve Gezi tutukluları için adalet çağrısını bir kez daha yineleyerek şunları söyledi:

"Tüm kesimlerden siyasilere, gazetecilere, hukukçulara, meslektaşlarıma, eve damacana su getiren Tarık Abi’den, Vera’nın öğretmeni Fatoş’a, marketteki Ayla Teyze’den, kasiyer Güliz Hanım’a Gezi Davası’nı anlatıyorum. Türk Milleti’ne dilim döndüğünce ne yaşadığımızı anlatıyorum. Çünkü üzerinde 'Türk Milleti Adına' verildiği yazılan karar metinleri büyük bir hukuksuzluktan ibaret. Onlar adına alınan karara Türk Milleti 'Çok üzülüyoruz' diyor. 20 aydır bir kişi bile bana 'Tayfun Kahraman, senin eşin, çocuğunun babası suçlu, bak burada delil var' demiyor, çünkü yok. Olmadığını herkes biliyor. Ben de Adalet Çağrısı’na ses veriyorum; Türk Milleti Adına verdiğiniz kararı içine sindiren tek bir insan bulamıyorum. Yeter."

İMAMOĞLU'NDAN DESTEK: SES VERİYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Meriç Demir'in çağrısından “20 aydır bir kişi bile bana Tayfun Kahraman senin eşin, çocuğunun babası suçlu, bak burada delil var” demiyor, çünkü yok. Olmadığını herkes biliyor” sözlerini alınıtılayarak, çağrıya ses olduğunu açıkladı.

Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması

İmamoğlu, "Yol arkadaşım Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Demir’in haklı çağrısına ses veriyorum" dedi.

Gezi davası tutuklusu şehir planlamacı Tayfun Kahraman, 25 Nisan 2022'de görülen davada, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlamasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Editör: Selda Manduz