İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, İsrail'in başta İran'ın Suriye'deki büyükelçilik binasına ve İran'ın diğer çıkarları ve merkezlerine yönelik tacizkar saldırılarına misilleme olarak yapılan operasyona ilişkin açıklamada bulundu.

Reisi, "Gece saatlerinde Devrim Muhafızlarındaki yiğit ve cesur evlatlarımız, diğer savunma ve siyaset aygıtları ile koordineli bir şekilde, güçlü İran tairhine yeni bir altın sayfa ekleyerek, Siyonist düşmana ibret verici bir ders verdi" dedi.

Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi bu mesajında şu ifadeleri de kullandı:

İslam İnkılabı'nın güçlü ve bilge liderinin gerçek vaadi olan "saldırganın cezalandırılması" vaadi gerçek oldu. İran İslam Cumhuriyeti'nin başı dik silahlı kuvvetleri, düzenlediği ortak operasyonlarda işgal altındaki Filistin topraklarındaki Siyonist işgal rejimine ait askeri mevzileri hedef aldı. Aziz İran'ın meşru savunma hakkı çerçevesindeki bu savunma eylemi, Siyonist rejimin İran İslam Cumhuriyeti'nin hedefleri ve çıkarlarına yönelik saldırgan eylemlerine, özellikle de ülkemizin önemli kahramanlarının şehadetine yol açan İran'ın Şam'daki büyükelçilik binasına yönelik saldırısına yanıttı. Dün gece gerçekleştirilen hibrit operasyonun mesajı, İslam ümmeti için otorite ve caydırıcılık, insanlığın düşmanları için ise korku ve aşağılanma ve hor olmaktı.

İran İslam Cumhuriyeti, son altı ay boyunca ve özellikle son on gün boyunca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin sürekli devam eden saldırılara karşı pasifliğinden kaynaklanan ölümcül tehlikelere uluslararası toplumun dikkatini çekmek için tüm bölgesel ve uluslararası araç ve imkanları kullandı. Siyonist rejimin ihlalleri, ancak ne yazık ki ABD'nin etkisi ve nüfuzu altındaki Güvenlik Konseyi ve Siyonist rejimin diğer bazı destekçilerinin görevlerini yerine getirmemeleri ile gözardı edildi.

İran İslam Cumhuriyeti'nin, İslam Cumhuriyeti'nin bütünlüğünü, egemenliğini ve ulusal çıkarlarını savunma yönündeki akıllıca ve otoriter eylemi, saldırganın cezalandırılması ve bölgede istikrarın sağlanması yönünde bir adımdır. Şimdi İran İslam Cumhuriyeti, ilk adımda dirayetli ve akıl dolu birşekilde, insansız hava aracı ve füze operasyonlarıyla işgalci rejimin güvenlik ve istikrar karşıtı çalışan bazı askeri üslerini hedef aldı.

İran İslam Cumhuriyeti, çevredeki bölgenin huzur ve istikrarını kendi ulusal güvenliği için gerekli görmekte, barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi ve sürdürülmesi için her türlü çabadan kaçınmamaktadır. Bugün, adil ve insaflı her hangi bir gözlemci için  kendisini hiçbir hukuki, ahlaki veya insani kural ve normla bağlı görmeyen işgalci, terörist ve ırkçı bir yapı olan Siyonist rejimin son 6 aydaki eylemlerinin, Filistin soykırımı eylemleri ve bölgenin daha da güvensiz hale getirilmesi, ABD ile diğer bazı Batılı ülkelerin desteğiyle dünyaya medyan okumasının,  bölgenin barış ve güvenliğine yönelik acil ve devam eden bir tehdit olduğu açık ve nettir.

İran'da cumhurbaşkanı adayı olacak ilk iki isim belli oldu İran'da cumhurbaşkanı adayı olacak ilk iki isim belli oldu

İran İslam Cumhuriyeti'nin gücü, güvenliğin gücüdür ve bölge ülkelerinin ve milletlerinin çıkarlarının savunulmasına hizmet eden bir güçtür. İran İslam Cumhuriyeti, komşuluk politikasını ilerletmeye ve komşu ülkelerle dostluğu ve işbirliğini geliştirmeye kararlıdır. Her inanç, din ve idealden bölge insanı barış ve huzur içinde yaşamayı hak ediyor ve ne yazık ki işgalci, yayılmacı ve üstünlükçü rejimin kötülükleri onlarca yıldır bölgemiz halkını bu nimetten mahrum bırakmıştır.

"Direniş" bölgede barış ve güvenliğin yeniden tesis edilmesinin, her türlü işgal ve terörün reddedilmesinin anahtar kelimesidir. İran İslam Cumhuriyeti, bölgedeki krizin kökenini Siyonist rejimin soykırımı ve şiddetinde görmekte ve bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için her türlü çabadan kaçınmamaktadır.

İşgalci rejimin destekçilerine, İran İslam Cumhuriyeti'nin bu sorumlu ve orantılı eylemini takdir etmelerini tavsiye edip  bu rejimin kanunları çiğnemesinin ve uluslararası kural ve düzenleri alay etmesinin ana nedenlerinden biri olan Siyonist saldırgan rejimi körü körüne desteklemeyi bırakmalarını istiyoruz.

Kaynak: Tesnim Haber Ajansı

Editör: Selda Manduz