Peskov, Rusya'nın Kiev'de hastaneye saldırdı iddiasını yalanladı Peskov, Rusya'nın Kiev'de hastaneye saldırdı iddiasını yalanladı

İran'da eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin  helikopter kazasında hayatını kaybetmesi sonrası yapılan erken seçimler ikinci tura kaldı. Sait Jelili ve Pezeşkiyan arasında geçen seçimde oy kulanma işlemi devam ediyor.

İran İslam Cumhuriyeti'nin 14. cumhurbaşkanını seçmek için 60 milyondan fazla seçmenin katıldığı seçimlerde, kamuoyu yoklamaları Celili ve Pezeşkian adayları arasında kıyasıya bir yarış olduğunu gösteriyor.

Celili, kampanya yöneticisi Muhsin Mansur eşliğinde Tahran'ın güneydoğusundaki Qarchak bölgesindeki Jameh Camii'nde oy kullandı. Bu arada Pezeshkian, eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif eşliğinde başkentin dış mahallelerindeki Qaleh Hasan bölgesindeki Ashurai Okulu'nda oy kullandı.

Tahran Valisi Alirıza Fahri, İran medyasına yaptığı açıklamada, "Sabahın erken saatlerinden itibaren İranlıların sandık merkezlerine akın ettiğini gördük ve buna göre bu katılım, ilk tura kıyasla yüzde 20 arttı. Bu, halkın yeni hareketlendiğini ve siyasi iradesinin göstergesidir." dedi.

Editör: Kemal Ural