İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım 2022’de yapılan ve 6 kişinin öldüğü bombalı saldırıya dair açılan davanın duruşması Çağlayan Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Aralarında bombayı olay yerine bırakan Ahlam Albashir'ın da bulunduğu 36 kişinin duruşmasında karar açıklandı.

Mahkeme, Albashir'in 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 1794 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Tutuklu yargılanan Hüseyin Güneş, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan ve Hasan Ali tahliye edildi.

NE OLMUŞTU?

Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de bir bankın üzerine bırakılan bomba, saat 16.14'te patladı. Patlamada altı kişi öldü, 99 kişi yaralandı. Caddenin çevresindeki birçok işyeri de patlama nedeniyle hasar gördü.

Patlama sonrası başlatılan incelemede Emniyet, patlamaya neden olan bombanın bir kadın tarafından caddedeki banka bırakıldığını tespit ettiğini, patlamanın ardından taksiye binip Taksim'den uzaklaştığı açıkladı.

Bombayı caddeye bırakan 1999 doğumlu Suriyeli Ahlam Albashir saldırıdan kısa süre sonra, saat 02.55'te Küçükçekmece ilçesinin Kanarya Mahallesi'ndeki bir evde yakaladı. Albashir'la birlikte saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen toplam 51 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Albashir’ın "PKK/PYD bağlantısını itiraf ettiğine" yönelik bir duyuru paylaştı. Emniyet ayrıca zanlının "PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini" ve "Afrin-İdlib üzerinden Türkiye'ye eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını" da belirtti.

Ancak Albashir, savcılıktaki ifadesinde, "ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu'nda (ÖSO) üst düzey bir komutan olduğunu" açıkladı.

Buna rağmen ÖSO detayı, hazırlanan iddianamede yer almadı. Aralarında Albashır'ın de bulunduğu 17 şüpheli, 18 Kasım 2022 tarihinde tutuklanarak Marmara (Silivri) Cezaevi'ne götürüldü. 29 şüpheli ise sınır dışı edildi.

Ahlam Albashir'in eşi görünümünde olan Bilal Hacmaos saldırının ardından Ammar Jarkas tarafından kaçırılıp Bulgaristan’a götürülmek üzere Edirne'ye bırakıldıktan sonra izini kaybettirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 3 Şubat 2023'te hazırlanan iddianamede de Albashır'ın üç kez Taksim'de, bir kez de Fatih Camisi'nde keşif yaptığı, çektiği fotoğraf ile videoları "Hacı" kod adını kullanan ve örgüt üyesi olduğu belirtilen bir kişiye gönderdiğine yer verdi.

İddianamede, Albashır'ın "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" gibi çeşitli suçlardan toplamda 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapsi istendi.

Depremzedelerin Adalet Nöbeti'ne polis müdahalesi Depremzedelerin Adalet Nöbeti'ne polis müdahalesi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul etmesiyle yargılama 9 Mayıs 2023’te başladı. 12 Şubat'ta mütalaasını açıklayan savcı, Albashır hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 9 yıla kadar hapis cezası istemini tekrarladı.

Editör: Selda Manduz