Karasal iklim, deniz etkisinden uzak yerlerde görülen bir iklimdir. Kışlar soğuk ve karlı geçer, yazlar ise genellikle sıcak ve kuraktır.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır.

Karasal iklimin özellikleri şunlardır:

Kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Ortalama sıcaklık -20 °C'ye kadar düşebilir.

Yazları sıcak ve kurak geçer. Ortalama sıcaklık 20 °C'ye kadar çıkabilir.

DEM Partili Güneş Mardin’deki yangın için helikopter çağrısında bulundu DEM Partili Güneş Mardin’deki yangın için helikopter çağrısında bulundu

Yıllık yağış miktarı azdır. Yıllık yağış miktarı ortalama 500 mm'dir.

Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir. Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı 20 °C'ye kadar çıkabilir.

Karasal iklim, dünyanın orta enlemlerinde görülür. Kuzey Amerika'da Kanada, Rusya ve Çin'in iç kesimlerinde; Güney Amerika'da Arjantin ve Şili'nin iç kesimlerinde; Avrupa'da Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Avrupa'da; Asya'da Sibirya, Orta Asya ve Doğu Asya'da görülür. Türkiye'de ise karasal iklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde bitki örtüsü, kış soğuğuna dayanıklı olan bozkır ve ormanlardır. Bozkırlarda, otlar ve çalılar yaygındır. Ormanlarda ise iğne yapraklı ağaçlar, kayın, meşe ve kestane ağaçları yaygındır.

Karasal iklimin insan faaliyetleri üzerinde önemli etkileri vardır. Kış soğukları nedeniyle tarım faaliyetleri sınırlıdır. Yaz sıcaklıkları nedeniyle de su kaynakları hızla buharlaşır ve kuraklıklar görülür.

Editör: Selda Manduz