Kars’ta taşımalı seçmene tepki gösteren Dem Parti, CHP ve Gelecek Partisi Kars Adalet Sarayı önünde ortak basın açıklaması düzenledi.

Adliyenin bahçesinde açıklama yapmak isteyen siyasi partilere ‘yargı süreci’ devam ettiği için izin verilmezken kısa süreli gerginlik yaşandı.

Kars’a taşındığı tespit edilen 3800 seçmene tepki gösterilen açıklamada, MHP’li Başkan ‘kayyım’ olarak nitelendirilerek halkın iradesinin yok sayıldığı ifade edildi.

Öte yandan DEM Parti’nin ilçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazların reddedilmesinin ardından İl Seçim Kurulu da ‘seçimlerin iptali’ için yapılan itirazı reddetti.

Açıklamaya, Dem Parti Kars İl yönetimi ve  Belediye Eş Başkan adayları Arzu Savaş Derman, Kenan Karahancı, CHP İl Başkanı Onur Uludaşdemir, CHP Belediye Başkan adayı Dindar Gültekin, Gelecek Partisi İl Başkanı Ertuğrul Öztürk ve Belediye Başkan adayı Hilmi Ulusoy katıldı.

Özgür Özel'den Gezi açıklaması: Bu esaret son bulmalı Özgür Özel'den Gezi açıklaması: Bu esaret son bulmalı

‘SEÇİLME HAKKINA EL KONULMUŞ, ANAYASAL SUÇ İŞLENMİŞTİR’

DEM Parti İl Başkanı Seyfettin Gönen tarafından okunan ortak açıklamada Kars’a sandıkta kayyım atandığı ifade edilerek, “İktidar Kars'ta seçim öncesi, seçim sırasında ve seçim sonrasında halkın iradesine doğrudan kayyım atama hevesini devam ettirdi. Kars'ta seçim öncesi ve sırasında çeşitli hilelerle halkın iradesi yok sayıldı, hiç beklenmeden sandık kayyımını ilan ettiler. Şehrimizde de seçimden hemen önce getirdikleri ve seçimin hemen sonrasında aynı gün birçoğunun gittiği binlerce kolluk kuvvetiyle Kars'ın/Karslıların anayasal hakkı olan seçme hakkı ve biz burada bulunan adayların da seçilme hakkına el konulmuş, anayasal suç işlenmiştir” denildi.

“Seçenlerin iradelerine kayyım atamışlardır” ifadelerini kullanan Gönen, Ramazan ayına dikkat çekere, “Belediyemize kayyım atayanlar, seçtiklerimizi yok sayanlar bu seçimde yine karşımızda birleşmişler; ancak bu kez seçilenlere değil, seçenlerin iradelerine kayyum atamışlardır. Yaptıklarından utanmamakta açıkça da bu sayede kazandıklarını bilmektedirler. Utanmalarını beklersek; geçmişleri rantçılar ve hırsızlarla anılanlardan çok şey beklemek olur. Bugün dini duygularını dillerinden düşürmeyerek sömüren bu kişiler; Ramazan ayında olduğumuz bu günlerinde yemek yememekte ya da yemiyor görünmekte iken Allah katında günahının affı olmayan haklarımızı utanmadan yeme girişiminde bulunuyorlar” diye konuştu.

“Zulme rıza da zulümdür ve haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” ifadelerini kullanan DEM Parti İl Başkanı Seyfettin Gönen şöyle devam etti:

‘ZULME RIZA DA ZULÜMDÜR VE HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR’

Ancak, bizler Kars halkının gasp edilen hakkını yedirmeye asla izin vermeyeceğiz. Bizlere oy verenlere onlar için çalışmaya, emek vermeye söz verdiysek, ilk sınavımız da oyları için mücadele olacaktır. Bildiğiniz üzere ilçe seçim kuruluna itirazımızı yaptık, reddetmeleri üzerine bugün itibariyle de il seçim kuruluna itirazımızı yaptık, tüm hukuki ve idari süreci pes etmeden sonuna kadar götüreceğiz.

Buradan başta basın yayın kurumları olmak üzere, tüm emek Demokrasi güçlerine, kanaat önderlerine de bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; zulme rıza da zulümdür ve haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Basın emekçileri bunu yaptığını iddia ettiklerimize de bu İddiaları açıkça sormalıdır ve kamuoyuna taşımalıdır.

‘KARS VE TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDECEĞİMİZİ HERKES İYİ BİLMELİDİR’

Haber yapmaktan korkmamalıdır. Kendisine düstur edinenlere karşı susanlar bilmelidir ki bunlar Her şeyi çalmayı; haksızlık etmeyi doymazdır ve size de zulmedeceklerdir. Sizin de hakkınızı elbet çıkarlarının çatıştığı ilk anda yiyecekleridir. Kapalı kapılar ardında verdikleri her vaat ancak, çıkarları içindir ve ters düştüğü anda inkar yok sayacak, unutacak, sizleri tehditle susturmaya çalışacaklardır. Türkiye genelindeki yerel seçimler bu kibirli zorbalığa iyi bir cevaptır. Van'da halkın zorbalığa verdiği cevap halkın iradesi karşısında putların nasıl kumdan kale olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Haksızlığa, zulme karşı onurlu bir mücadele veren Kars Halkına bir kez daha teşekkürlerimizi sunarken, haksızlığa karşı mücadelemizin asla bitmeyeceğini de bir kez daha bilmelerini isteriz. Hz. Mevlana'nın dediği gibi "zulüm baki kalmaz". Seçim sonuçları açıkça göstermektedir ki taşıdıkları seçmenleri çıkardığımızda seçimin kazananı DEM Partidir. Özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesini daha da büyütmek sorumluluğunu yükleyen bu sonuç; önce oylarımıza/irademize sahip çıkma sonra Kars halklarına layık olmak için hiç durmaksızın çalışma sorumluluğunu da yüklemiştir.

Tüm kayyımlardan ve kayyım zihniyetlerinden kurtulana kadar mücadele edeceğimizi Kars halklarına sözümüz olsun. Demokratik ilkelere saygılı, barış içinde, özgür bir ortamda birlikte yaşadığımız bir Kars ve Türkiye için mücadele edeceğimizi herkes iyi bilmelidir.

"BU SEÇİM ÖLÜ DOĞMUŞTUR"

CHP Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir ise, taşınan seçmenin kullanılan oyların yüzde 10’nuna tekabül ettiğini ifade etti.

Uludaşdemir, "Seçim başlamadan önce itiraz süreçleri içerisinde yaklaşık 3 bin 800 kişi ile ilgili olarak bir itirazda bulunmuştuk. Aynı adreste birden fazla insanın bulunduğu tespit edilmiş ve bunların isimleri ile birlikte ilçe seçim kuruluna itirazda bulunmuştuk. Daha sonra itirazımız reddedildi. Daha sonra da İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'yla genel merkezimiz aracılığıyla görüştük. Milli Savunma Bakanlığıyla da görüştük. Burada sadece bir tatbikat için geldikleri söylenen bizim tespit ettiğimiz 3 bin 800 kişi var. Farklı adreslerde kayıtlı olduklarını da gördük. Bu yaklaşık kullanılan oyun yüzde 10'unu geçmekte. Geçen seçimde 2019'da yerel seçimlerde HDP'nin yüzde 26, MHP yüzde 24, Cumhuriyet Halk Partisi de yüzde 22 oy almıştı. Bu seçimde 10’luk bir seçmen taşınması seçimin kaderini komple değiştirmiştir. Bununla ilgili biz konuyu bütün platformlarda dile getirdik. DEM Partisi de buna itirazlarda bulundu. Buradaki seçimin ölü doğduğunu tekrardan dile getirmek istiyorum ve seçimin iptali konusunda mücadelemiz devam etmektedir" dedi.

HABER MERKEZİ

Editör: Selda Manduz