Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Üçok köyünde bulunan Hayrat Vakfına ait Selahattin Eyyubi külleyesinde sorumlu kişilerin çocuklara fiziksel şiddet uyguladığı ve çocukların aç bırakıldıkları ortaya çıktı.

Çocuklardan birinin jandarmaya gidip ifade vermesi sonucunda İdil Cumhuriyet Başsavcılığı olay hakkında soruşturma başlattı.

Açılan soruşturma kapsamında sorumlulardan Cahit Özer ve Mikail Öngüç gözaltına alındı. İdil savcılığında ifadeleri ardından Cahit Özer “kasten yaralama” suçundan tutuklanırken, Mikail Öngüç ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre, söz konusu Kuran kursunun açılışı bir önceki dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılmıştı.

ÖSYM Başkanı Ersoy: Bazı paylaşım ve haberlerle ilgili hukuki süreç başlatıldı ÖSYM Başkanı Ersoy: Bazı paylaşım ve haberlerle ilgili hukuki süreç başlatıldı

BARODAN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Şırnak Barosu yazılı açıklama yaptı. Baro çocukların fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade ederek, “İdil ilçemize bağlı Üçok köyünde bulunan Hayrat Vakfına ait Selahattin Eyyübi külliyesinde bulunan çocuklara uzunca bir süreden beridir fiziki şiddet uygulandığı, zorla günlük işlerde çalıştırıldıkları ve ceza olarak belli dönemlerde fiziki şiddet ile beraber aç bırakıldıklarına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. Şiddet mağduru çocuklardan birinin jandarmayı araması neticesinde ortaya çıkan, İdil Cumhuriyet Başsavcılığınca da yürütülen soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan çocuklara şiddet uygulayan eğitimcilerden C.Ö tutuklanmış, M.Ö ise adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştır.”

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Baro, olayı takip edeceklerini ifade ederek, “Son dönemlerde benzer vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösteren bu kurumlarda çocuklarımıza uygulanan şiddet defalarca basına yansımış, sorumlular hakkında soruşturmalar başlatılmış ancak palyatif çözümler dışında kalıcı çözümler üretilememiştir. Yaşları 11-17 arasında değişen çocuklara en hassas dönemlerinde uygulanan, pedagojik formasyondan yoksun kişilerce din eğitimi adı altında uygulanan bu şiddeti kabul etmiyoruz. Çocuk Hakları Merkezimiz tarafından da takip edilen dosyaya ilişkin soruşturma sürecini titizlikle takip ettiğimizi ve olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Editör: Selda Manduz