YouTube üzerinden yayın yapan Kutsal Motor adlı sinema ve popüler kültür kanalının son programında, kanalın kurucularından Zeynep Ocak, kendisine, Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne isimli filmlerinin senaristlerinden biri olan Akın Aksu'dan gelen mesajı okudu.

Kanala yönelik tehdit içerikli mesajda, "Sergilediğin tavırları sana yediririm", "Arkadaşlarının cezaları ve pişmanlıkları kat kat artacak.", "Aklını kaybetmekten korkan Nietzsche tandansli bir yazar, insan öldürme deneyimini tatmak ister. (Konu bana ait ve ben her filmde olduğu gibi kendimi anlatıyorum)" gibi ifadeler yer alıyor.

Kanalın bir önceki yayınında, Aksu'nun Cihangir'deki oyuncuları anlatacağı söylenen 'Ufuklar ve Sınırlar' adlı projesine dair kanal ekibinin yorumlarını paylaşması üzerine gelen tehdit mesajına sinema sektöründeki pek çok isim tepki gösterdi.

Akın Aksu'nun mesajına gelen tepkiler şöyle:

Aksu'nun tehdit içerikli mesajının tamamı şöyle:

"Selamlar Zeynep, ben Akın Aksu. Arkadaşlar yolladı. Hakkımda hiçbir şey bilmeden tuhaf tarz ve edalarla ileri geri konuşmuşsun. Öncelikle İstanbul'da yaşıyorum. Bir yıl Cihangir, dört yıldır da Kurtuluş'ta oturuyorum. Diyelim ki böyle değil, İstanbul'da oturmasam da Çanakkkale'de yaşayan bir adamcağız olduğumu düşünelim. Bunda ne var, açıklamak ister misin? (Keşke Çanakkale'de yaşasam bu arada).

Ahu Tuğba hastaneye kaldırıldı, kızı dua istedi Ahu Tuğba hastaneye kaldırıldı, kızı dua istedi

Uzatmadan, ilk olarak adamcağız değilim, bunu iyice bir öğren. Hocam diyerek sergilediğin o tavırları da sana yediririm.( Bu arada en büyük hayalim dilenci olmaktır, küçülmek, hiçleşmek) bu konularda kompleksim yok bu yüzden bana buradan saldırmaya çalışman boşuna ve gereksiz.

Gelelim diziye, bu projeden korkmana gerek yok. Çünkü Cihangir'de senin kadar kompleksi, seçkinci, trajedisi görünmeyecek kadar silik, derinliksiz ve boyutsuz insanları ele almıyoruz. Biz daha çok Cihangir'deki sinemacıları, kendimizi ön plana alarak eleştiriyoruz.

Ve Zekiymiş, Nuri Bilge Ceylan'mış hepsini de elekten geçiriyorum. Aynı kendimi geçirdiğim gibi... Şu TRT meselesini de açıklayayım, bildiğin gibi TRT ve Kültür Bakanlığı'ndan fon almak, yurt dışı fonları için büyük referanstır. Bu sadece yüzden sağcılar değil, solcu, Kürt ve feminist sinemacılar da devletin kuyruğundadır. Ben de her platformda iş yaparım, umurumda olmaz.

Geçelim bunu: Sana istersen tek başıma yazdığım ve çekmeyi planladığım son senaryomun konusunu söyleyeyim: Aklını kaybetmekten korkan Nietzsche tandansli bir yazar, insan öldürme deneyimini tatmak ister. (Konu bana ait ve ben her filmde olduğu gibi kendimi anlatıyorum)

Şimdi bana yanındaki erkeklerin numarasını yolla. Bir de o zavallıların numaralarını bulmaya uğraşırsam sinirim katlanacak ve arkadaşlarının cezaları ve pişmanlıkları kat kat artacak."

Kutsal Motor ekibinin, söz konusu tehdit mesajını kamuoyu ile paylaştığı programa buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz