MHP yönetimi, AİHM kararlarına rağmen cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala başta olmak üzere Gezi tutuklularının yeniden yargılanıp serbest bırakılması çağrısı yapan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'yi hedef göstermeye devam ediyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bugün isim vermeden yaptığı bir paylaşımda, "bir davayı etkilemeye çalışmanın suç olduğunu" belirterek, "Cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturma açılması gerektiğini" yazdı.

AKP iktidarının ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "yargıya müdahale" gerekçesiyle tepki çeken çok sayıda açıklamasına bugüne dek pek ses çıkarmamış olan Yıldız, yargı bağımsızlığını hatırlar göründüğü paylaşımında, "Yargı yetkisi , fert, hak ve hürriyetleri sorununun ortaya çıktığı günden beri kabul edildiği üzere, bağımsız organlar tarafından yerine getirilir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu yetki Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır" dedi.

'KİMSE TALİMAT VE EMİR VEREMEZ'

Yıldız, "Görevi, konumu, sıfatı ne olursa olsun hiçbir kimse hiçbir gerekçeyle mahkemelere ve hakimlere talimat ve emir veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hakim, olayın ve delillerin takdirinde vicdani kanısına göre hareket etmek mevkiindedir" diyerek şöyle devam etti:

"Hakimler ve savcılar azlonulamaz, kendileri istemedikçe anayasa da gösterilen yaştan önce emekliye ayrılamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz."

'SUÇTUR, SORUŞTURULUR'

Yıldız, "Bir davada sanıkların, katılanların veya mağdurların leh veya aleyhine yargı görevi yapanlara emir vermek veya baskı yapmak veya nüfuz icra etmek, yargı görevleri yapanları ne suretle olursa olsun etkilemeye teşebbüs etmek suçtur" deyip soruşturma çağrısı yaptı:

"Bu suç şikayete bağlı değildir. Cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturulur.

Bu hareketlerin sonucunda mahkemenin etkilenip etkilenmemesi ve suç tanımı sayılan davanın sürelerinden birinin leh ve aleyhine hüküm verilip verilmemesi suçun oluşumu bakımından önem taşımaz. Bu suç bir “zarar suçu “ olmayıp “soyut tehlike suçu”dur."

'BU MÜPTEZELİ, OSMAN KAVALA İLE AYNI HÜCREYE TIKIN!'

İlk Kavala yazısı sonrası Selvi'ye Alevi olması üzerinden hakaret eden MHP Sosyal Medya Sorumlusu Hüseyin Özkan da tartışmaya katıldı. "Bu müptezeli, Osman Kavala ile aynı hücreye tıkın!" diyen Özkan, "Müptezel! Hakim misin? Savcı mısın?" ifadelerini kullandı.

Özkan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Abdülkadir Selvi!

Kabak tadı vermeye başladın…

Bu müptezeli, Osman Kavala ile aynı hücreye tıkın!

Bu müptezel, ABD ve Avrupa’ya taviz vermeliyiz diye her gün foseptiğinden yazıp karalıyor. Yakında Apo’yu da bırakalım diye yazmaya başlayacak!

Müptezel! Hakim misin? Savcı mısın?"

Selvi3

ÖZKAN'DAN 'FETÖ' İMASI

MHP Sosyal Medya Sorumlusu, Selvi'nin Pennsylvania'da Fethullah Gülen ile çekilen ve kamuoyunda daha önce de gündem olan fotoğrafını paylaşarak "FETÖ" göndermesi de yaptı.

Selvi2

NE OLMUŞTU?

Selvi, CHP lideri Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen haftaki görüşmesi öncesinde peş peşe Kavala'nın tutukluğu ile ilgili yazılar kaleme almıştı. Gezi Davası ve Kavala'nın AİHM kararlarına rağmen tutuklu kalması nedeniyle Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliğinin tehlikeye girdiğine dikkat çeken Selvi, yeniden yargılama için "formül" de önermişti.

Selvi, Gezi Davası'ndan ceza verilen isimlerin "ortadan kaldırmaya çalışmakla" suçlandığı hükümetin yeni sisteme geçişle zaten kalktığını, bu nedenle "ortada mağduru olmayan bir suçun kaldığını" savunarak yeniden yargılama çağrısı yapmıştı:

"Suçsuzluk ve masumiyet karinesi gereğince ceza davasında sanığın cezalandırılması gereken herhangi bir soruna ilişkin şüphe oluştuysa mutlaka sanık lehine değerlendirilmelidir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince kuşkulu ve tam olarak aydınlatılamamış olan iddialar sanık lehine yorumlanarak mahkûmiyet kararı yeniden değerlendirilmelidir."

Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ı ziyaret etti: Demirtaş dışarda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha açılırdı Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ı ziyaret etti: Demirtaş dışarda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha açılırdı

AKP'ye en yakın gazetecilerden biri olan Selvi'nin bu çağrıları MHP'nin tepkisini çekmişti. Selvi'ye eleştiriler hakaret sınırını da aşmış, MHP Sosyal Medya Sorumlusu Hüseyin Özkan Alevi olmasına atıfla "Abdülkadir Selvi, yok hükmündedir. Çöptür. Kalem ve Kılıç artığıdır" diyerek nefret söyleminde bulunmuştu.

Selvi, bugünkü yazısında da tepkilere yanıt vermiş, Alpaslan Türkeş'in oğlu ve AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in Kavala hakkındaki benzer açıklamalarını hatırlatarak, MHP'lilere "Siz daha çok mu milliyetçisiniz?" diye sormuştu.

Editör: Selda Manduz