Meteorolojiden sarı kodlu kuvvetli sağanak ve fırtına uyarısı Meteorolojiden sarı kodlu kuvvetli sağanak ve fırtına uyarısı

CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, CHP'nin Ankara'da düzenlenen 38'inci Olağan Kurultayı'nda konuştu.

Öymen konuşmasında : "Gerçekleri olduğu gibi ortaya koymamız gerekiyor. Sayın Genel Başkanımız sırtından hançerlendiğini söyledi. 13 yılda 12 seçim kaybedilmiş, hepsinde mi sırtından hançerlendi? Böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın hangi ülkesinde görülmüş, 13 yılda bütün seçimler kaybedilmiş, buna rağmen genel başkanlık koltuğunda oturmak nasıl açıklanabilir. CHP'nin oyu yüzde 22-26 bandında sıkışmış kalmış. Yüzde 48 değerli bir oydur fakat önceki seçimlerde de adayların toplam oyu yüzde 48'di." dedi.

Gericilik vurgusu yapan Öymen "Gerçek bir değişime yol açmamız gerekiyor. Bu seçimlerin kaybedilmiş olmasının birçok nedeni var. Parti içi demokrasinin olmaması, kararların oligarşik bir yapı tarafından alınması hataya sebep olmuştur. 39 vekilin oyu yüzde 2-3'ü geçmeyen partilere hediye ettik. Şimdi anayasa değişikliği oylamaları olacak, bu vekiller AK Parti ile işbirliği yaparsa bunun sorumlusu kim olacak. Genel merkez örgütün ağası değildir, örgütün sözcüsü olmalıdır. İki seçim kaybeden birisinin bir daha genel başkan adayı olmaması gerekiyor." vurgusu yaptı.

Ayrıca CHP'de sağcılaşmayı dile getiren başkan adayı "Sayın Genel Başkan değişimcilerin sağ sol bilmediğini söyledi. Kimi kastetti bilmiyorum. Sayın Genel Başkan'ın söylediği doğru değildir. Parti sağa kaymıştır. Genel Başkan solu hayırseverlik zannediyor. Sol, düzeni değiştirmektir. Laiklik ilkesi yönetim tarafından ihmal edilmiştir. AK Parti din devleti kuruyor ve biz buna karşı çıkamıyoruz. Biz bunu kabul etmiyoruz." dedi.

Örsan Öymen liste sorunları ve delege seçimlerine tepki göstererek adaylıktan çekildi.

Editör: Kemal Ural