Özak Tekstil işçilerinin mobbing ve baskılara karşı başlattığı direniş altıncı gününde. TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın katıldığı toplu açılış törenine gitmek isteyen işçiler polis tarafından engellendi.

Artı Gerçek'ten Ali Güzel’e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, işçi temsilcileriyle birlikte Bozdağ'ın başdanışmanına yaşanan hukuksuzlukları anlattıklarını söyledi.

Direnişlerini sürdüren Özak Tekstil işçileri, AKP'li Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin toplu açılış töreninde TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ'a seslerini duyurmak için kent merkezindeki Ali Şelli Parkında toplandı. İşçileri ablukaya alan polis toplu açılış törenine gitmelerine izin vermedi. Polis, işçileri dağılmaları için uyardı ancak işçiler alandan ayrılmadı.

BOZDAĞ'IN BAŞDANIŞMANI SENDİKA VE İŞÇİLERLE GÖRÜŞTÜ

BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve dört işçi temsilcisi Bozdağ'ın başdanışmanı ile görüştü. Yaşananları anlatan Türkmen ve işçi temsilcileri Bozdağ ile görüşmek istediklerini belirtti ancak daha sonra geri dönüş yapılacağı söylendi. Bunun üzerine işçiler parktan ayrıldı.

'YASAĞA RAĞMEN HALKIN ÇAĞRILDIĞI BİR ETKİNLİK VARDI'

BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, valiliğin eylem ve etkinlik yasağının devam ettiğini hatırlatarak, "Bugün de eylem yasağı devam ediyor normalde ama bu yasağa rağmen bütün halkın çağrıldığı bir etkinlik vardı. Biz de Özak işçilerine her şey yasak, madem bu serbest, kimse sesimizi duymuyor diyerek işçi arkadaşlarla Ali Şelli Parkında toplandık. Sesimizi duyurmak için Bekir Bozdağ'ın programına gitme kararı aldık ama biz daha gelmeden zaten emniyet, çevik kuvvet karşımıza barikat kurmuştu. Oraya gitmemize izin vermediler. Parkta toplanmamıza da izin vermediler. Dağılmazsak müdahale olacağını söylediler ama biz dağılmadık. Sonra emniyet müdür yardımcısı bizi Bekir Bozdağ ile görüştüreceklerine söz verdi . Ben ve işçi temsilcisi dört arkadaş görüşmek için alandan ayrıldık. İşçi arkadaşlarımıza da müdahale olmasın diye evlerine gönderdik" diye konuştu.

Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!' Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!'

'BOZDAĞ'IN BAŞDANIŞMANINA ŞİKAYETLERİMİZİ SÖYLEDİK'

Bozdağ'ın başdanışmanı ile görüştüklerini aktaran Türkmen, "Bekir Bozdağ'ın baş danışmanıyla görüştük ve şikayetlerimizi söyledik. İşçilerin günlerdir uğradıkları haksızlığı, hukuksuzluğu, valinin hukuksuz yasağını, jandarmanın müdahalesi gibi yaşanan durumların hepsini söyledik. Bununla ilgili bakan beyle görüşmek istediğimizi ilettik. O da hepsini not aldı, ilk fırsatta bakan ile görüşeceğini söyledi. Yarına kadar bize dönüş yapılacağını söyledi, bekliyoruz" dedi.

'ÖZAK İŞÇİSİN SESİ SINIRLARI AŞTI'

İşçilere destek veren EMEP Milletvekili Sevda Karaca, parkta yaptığı konuşmada, "Özak işçisinin sesi ülkenin dört bir tarafında gitti. Sınırlar aştı başka ülkelerindeki tekstil işçilerine gitti. Bunu sağlayan işçilerin dayanışması ve birliği oldu. İşçilerin mücadelesinin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini siz ispat ettiniz. Size helal olsun. Bu sesin daha fazla büyümesini ve güçlenmesini istemiyorlar. Çünkü Özak işçisi kazanırsa, ülkenin dört bir tarafından aynı koşullara mahkum edilen işçilerin de kazanacağını, kazanmak için birlik olacaklarını biliyorlar. Özak işçisi jandarmayla da polisle de devletle de karşı karşıya gelmek istemiyor. İstediği tek birşey var, emeğinin hakkını almak, insanca muamele görmek ve insan gibi yaşamak. Birliğinizi bozmayın. Bu birlik dünyayı değiştirecek en temel güç" dedi.

ALMANYA'DAKİ SENDİKALARDAN DESTEK: LEVİ'S ÖNÜNDE EYLEM YAPACAKLAR

Özak işçilerinin direnişine Almanya'daki sendikalardan da destek geldi. Sendikalar, Almanya'da Levi’s önünde 4 Aralık pazartesi günü eylem yapacak. Levi’s başta olmak üzere çok sayıda ünlü marka için üretim yapan Özak Tekstil, Urfa’nın en büyük işletmesi ve 'İSO ikinci 500' listesinde yer alıyor.

Editör: Selda Manduz