CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Olağan Kongresi'ne katıldı.

Kongrede Almanca konuşma yapan Özgür Özel, "SPD’nin bu kongresi, Avrupa ve tüm dünya açısından oldukça kritik bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Bizler de CHP olarak, kurultayımızı bir ay önce gerçekleştirdik. Partimizin ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, tam 100 yıldır demokrasi ve sosyal adalet için mücadele eden partimizde, yol arkadaşlarımla beraber değişim diyerek görevimizi devraldık" ifadelerini kullandı.

Tüm dünyanın bir "dönüm noktasında" olduğunu belirten Özel, "Sayın Şansölye Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra 'Zeitenwende' (dönüm noktası) ifadesini kullanmıştı. Avrupa ve dünyada gerçekten bir dönüm noktasındayız. Kıtamız, bölgemiz ve tüm dünya önemli sınamalarla karşı karşıya. Çatışmalar, savaş ve terörün gölgesinde yaşanan insanlık dramları, neoliberal sistemin doğurduğu ekonomik sorunlar, sosyal adaletsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişi, göç krizi, küresel iklim krizi... Tüm bu sorun ve tehlikeler eş zamanlı olarak karşımıza çıkıyor, birbirlerini besliyor" dedi.

Özgür Özel'in konuşmasından başlıklar şu şekilde:

'GAZZE'DE YAŞANANLAR SAVUNDUĞUMUZ DEĞERLERE AYKIRI'

"Sosyal demokrat siyasetin, özellikle biz Avrupalı sosyal demokratların ve sosyalistlerin tüm bu sınamalara karşı güçlü ve kararlı yanıtlar üretmesi gerekiyor. Biz, CHP olarak, insanlığın tüm bu zorlukları aşmasını sağlayacak temel aracın sosyal demokrasi olduğuna inanıyoruz. Bugün Gazze’de yaşananlar, sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yüzyılı aşkın bir süredir savunduğu insan haklarını, ihtiyaç sahiplerinin refahını ve masumların korunmasını amaçlayan ilkelere aykırıdır.

Tam da bu yüzden bu dramı durdurmak için harekete geçmemiz gerekiyor. CHP olarak, parçası olduğumuz Sosyalist Enternasyonal ailesinin başkanı Pedro Sanchez’in ortaya koyduğu tutumu destekliyor, Birleşmiş Milletler kararlarına ve uluslararası hukuka uyulması, sivil ölümlerine yol açan saldırıların derhal durdurulması, ateşkesin kalıcı olarak sağlanması çağrımızı yineliyoruz."

'NEOLİBERAL ANLAYIŞIN YERİNE SOSYAL DEMOKRAT EKONOMİ ZORUNLULUKTUR'

"Bizler, dünyanın her yerinde sorun ve çatışmaların çözümünün şiddet ve savaştan değil, diyalog ve iş birliğinden geçtiğine inanıyoruz. Ülkelerimizde ve tüm dünyada milyonlarca insanı en temel haklarından yoksun, güvencesiz bırakan neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzenin inşa edilmesi sadece bir ihtiyaç değil bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması

'ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ VE DAYANIŞMA ŞART'

"Herkes için ekonomik ve sosyal hakların korunduğu bir düzen eşitsizlikleri çarpıtarak büyüyen ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişini de durduracak temel unsurdur. Bu doğrultuda gündelik yaşamlarımızdaki etkilerini her geçen gün daha çok hissettiğimiz iklim krizi de dahil olmak üzere ekonomik ve sosyal sınamalara karşı bütüncül bir yanıt üretmenin olmazsa olmaz şartının uluslararası iş birliği ve dayanışma olduğuna inanıyorum."

'TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ'NE ÜYELİK HEDEFİNİN POLİTİK GELİŞMELERE KURBAN EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP olarak bizler Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri her yönden daha da geliştirmek, uluslarımız arasındaki iş birliğini artırmak ve bu iş birlikleri yoluyla küresel ve bölgesel sorunlara yanıt üretmek için geçmişte olduğu gibi yine inisiyatif alacağız. Aynı şekilde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinin reel politik gelişmelere kurban edilmesine müsaade etmeyeceğiz."

'BU YÜZYILI BARIŞIN, EŞİTLİĞİN YÜZYILI YAPMAK BİZ SOSYAL DEMOKRATLARIN GÖREVİ'

"CHP ve SPD arasında, Türkiye ve Almanya arasında yeni dönemde artarak büyüyecek dayanışma ve dostluk ilişkileri demokrasi, sosyal adalet ve barış için yürüyen uluslararası mücadelemize daha da güç katacak.

21. yüzyılın hâlâ başında sayılırız. Bu yüzyılı barışın, sosyal adaletin, demokrasinin, eşitliğin yüzyılı yapmak biz sosyal demokratların görevi. Partilerimiz ve ülkelerimiz arasındaki dayanışma büyüdükçe daha iyi bir dünyanın inşasında mesafe kat edeceğimiz bir gerçektir. Burada SPD’nin unutulmaz lideri Willy Brandt’ın sözünü anımsatmak isterim: Biz daha fazla demokrasiye cesaret etmek istiyoruz."

Editör: Selda Manduz